Zvednout dvousetkilogramový kámen co nejvýš byla výzva pro osmatřicet siláků, kteří se sjeli do Babylonu, kde se v sobotu odpoledne konal již 13. ročník Mistrovství ČR ve zvedání kamene. Tato soutěž již neodmyslitelně patří k velké letní slavnosti Babylonské léto.
Dokázat si svoji sílu zkusilo třicet mužů a osm žen.

Mezi mužskými siláky nechyběl ani Béďa Řechka, který se před týdnem stal mistrem Evropy v silovém trojboji.

„Na letošní kámen jsem trénoval jenom jednou, takže můj výkon bude asi slabší. Budu bojovat alespoň o třetí místo. Znám své soupeře a ten nejlepší z nás je bývalý mistr světa a opravdová špička,“ řekl ještě před soutěží Řechka, který si vloni vybojoval v Babyloně stříbro.


Ani mezi ženami nechyběla zástupkyně našeho regionu, loňská stříbrná Jana Szmigielová.

„Letos mám po sezoně, takže nečekám žádný ohromující výkon. Je tu obrovská konkurence. Jdu si to prostě jen zkusit.“


Stejně jako zvedání kamene patří k této soutěži i šestasedmdesátiletý herec Zdeněk Srstka, který ji moderuje už po deset ročníků.
„Volám vždycky dopředu, aby na mě nezapomněli. Pokaždé se na tuto soutěž velice těším a rád přijedu sto devadesát kilometrů, abych zde mohl být,“ říká Srstka.


Ani jemu není tato disciplína cizí.
„Sám jsem kdysi startoval na olympiádě v Řecku ve vzpírání. Měl jsem několik československých rekordů a asi pětkrát jsem byl mistrem republiky a dělal jsem i volný styl. Chtěl jsem být silný a chci to pořád, snad proto jsem si minulý týden utrhl kus ramene,“ prozradil Srstka s tím, že si ani ve svém věku nemůže dát se sportem pokoj, protože by se rozpadl jak duševně, tak tělesně. „Čím jsem starší, tím jsem opatrnější, ale je nutné se stále udržovat, protože bez pohybu mě všechno bolí,“ dodal.