Navzdory počasí začala na Domažlicku turistická sezona a památky, muzea a další cíle začínají lákat návštěvníky. Přinášíme vám přehled nejzajímavějších letošních novinek v našem regionu.

Otevření zrekonstruovaného Muzea Jindřicha Jindřicha je bezesporu jednou z největších událostí letošní turistické sezony v Domažlicích. Návštěvníky by mohlo přivítat už o Chodských slavnostech. Najdeme v něm stálou expozici o životě a díle Jindřicha Jindřicha a také Galerii bratří Špillarů, která se sem přesouvá z ulice Msgre B. Staška.

V souvislosti s dílem Jindřicha Jindřicha by muzeum mělo návštěvníkům také představit chodský folklór jako takový.

„Chceme ho návštěvníkům ukázat a zároveň přiblížit a vysvětlit, jakým způsobem se vlastně národopis na Chodsku dokumentoval," vysvětlil ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl. Jindřich Jindřich rovněž nashromáždil ohromující sbírku půldruhé tisícovky podmaleb na skle a část těchto děl bude v muzeu také k vidění.

Muzeum Chodska v Domažlicích zahájilo sezonu už ve středu vernisáží nové výstavy „Thank you, boys! Nezapomeneme.", která připomíná 70. výročí ukončení druhé světové války a osvobození americkou armádou.

Pomník na Baldově bude odhalen 14. srpna. Připomíná husitskou bitvu u Domažlic v roce 1431. Pomník ve tvaru kalichu tvoří klatovský sochař Václav Fiala. Snahy o vytvoření památníku na Baldově se datují už od 30. let 20. století.

Sochařská stezka vedoucí na zmíněný Baldov se i v letošním roce rozroste o nová díla, která vzniknou při sochařském sympoziu v Domažlicích.

Přestavba Domažlického pivovaru na společensko kulturní centrum by o prázdninách měla ukončit svou první etapu. Takzvaný Hvozd pivovaru bude po rekonstrukci rozdělen do pěti pater s prosklenými podlahami.

Státní hrad a zámek Horšovský Týn letos přijde také se zajímavou novinkou. V létě návštěvníkům nabídne zcela nový prohlídkový okruh Kuchyně. V něm představí například i úřednickou jídelnu, pekárnu a sklady porcelánu a skla.

„Trauttmansdorffové měli sklad náhradního skla a porcelánu. K vidění bude přes tisíc exponátů. Návštěvníkům ukážeme i takzvaný magacín," láká kastelán Jan Rosendorfský.

V letních měsících se budou konat sobotní prohlídky s kastelánem po zámeckých kuchyních a vrátí se i akce Historické praní prádla. Od poloviny černa v zámku bude také k vidění výstava Kouzelný svět Adolfa Borna.

Muzeum příhraničí ve Kdyni v současnosti nabízí mimo stálou expozici také výstavu ozdob z vlny, koncem dubna ji vystřídá výstava historických fotoportrétů nazvaná Obraz minulosti.

Dům dějin Holýšovska kromě stálé expozice o historii města láká aktuálně také na výstavu o pivovarnictví v okolí Holýšova. Od června do srpna na ní pak naváže výstava panenek a během léta ji doplní ještě dvě výstavy grafiky a obrazů tvořených enkautiskou. V sousedních Kvíčovicích je v budově školky nově otevřená Miniexpozice Štěpánky Haničincové.