JOSEF BABOR

„Kamarádka mě vyzvala, že si jde ke zpěvačce pro podpis, abych šla také. A tím to vlastně začalo," vzpomíná. „Zajímají mě ale hlavně knížky, tak jsem ráda za všechny autogramy svých oblíbených spisovatelů," dodává. Ve své sbírce jich má 168, a to nejen těch českých.

Paní Zajíčková dlouhá léta bydlela v Děčíně, právě tam pravidelně navštěvovala besedy s autory v tamní knihovně. Vždy vybrala ze své knihovny knížku přítomného spisovatele a požádala ho o autogram, dalším posílala žádost o podpis korespondenčně. „Mám ráda historickou literaturu, a zejména knihy o druhé světové válce. S tím souvisí i moje sbírka podpisů českých letců z Anglie. Ráda vzpomínám na osobní setkání s panem Fajtlem u něj doma. Poskytl mi i adresy na další své kamarády z letectva, které jsem pak mohla požádat o jejich podpisy."

Z dalších vzácných autogramů paní Zajíčková zmínila ten od Aloise Musila.

Vzácný podpis Aloise Musila.
„Byl to kněz, orientalista, arabista, profesor na Karlově i Vídeňské univerzitě. Měl důvěru místních obyvatel, když cestoval po pouštích v Sýrii a Iránu. Leccos mu prozradili, po první světové válce se účastnil i otevření různých tamních památek."

Bývalou britskou premiérku Margaret Tchatcherovou jí nechal podepsat její syn při její pražské přednášce bývalému generálnímu tajemníkovi Komunistické strany Sovětského svazu Michailu Gorbačovovi napsala sama, když se dozvěděla, že pobývá v karlovarském hotelu Imperial.
„Třetí den jsem měla od něj odpověď," pochvaluje si paní Zajíčková.

Ukázku z její kolekce autogramů slavných spisovatelů vystavuje v tomto měsíci domažlická knihovna. Otevřena bude do 25. září v provozní době knihovny.

Kromě podepsaných knih českých osobností jsou v expozici zastoupeny i autogramy cizích autorů – například Ericha von Dänikena nebo autora populárních detektivek Dicka Francise.
„Tenhle podpis jsem získala náhodou. Toulala jsem se Staroměstským náměstím a náhodou zjistila, že tam je jeho autogramiáda. Podařilo se mi při té příležitosti získat i podpis jeho dvorní překladatelky Jaroslavy Moserové," zavzpomínala horšovskotýnská sběratelka.

„V Praze se pravidelně koná výstava Svět knihy, tam lze získat také mnoho podpisů," vypráví paní Marie. Podepsal se jí tam třeba Wilbur Smith.