„Vždy mě bavily ruční práce, háčkovala jsem, vyšívala, pletla košíky. Drátkování se věnuji už osm let. Nejdřív jsem to zkoušela sama podle návodů z časopisů, v roce 2006 jsem pak začala jezdit do Zadní Třebáně k Petru Musilovi, kde jsem se vyučila drátenicí,“ popsala své začátky Dana Soukupová.

Z drátů, doplněných například o korálky, vytváří šperky – náučnice, prsteny, náhrdelníky, odrátovává velikonoční vajíčka, květináče, keramiku, vyrobí i drátěnou pomlázku či adventní věnec.

„Odrátovat jde skoro všechno. Někdy je to ale náročné, ruce bolí a často mívám i puchýře,“ říká Soukupová a s tím, že zatímco drátkované vajíčko či zvoneček dokončí za hodinku nebo dvě, na dráteném pávovi či jezírku pracovala až dva měsíce.

Právě trojrozměrné drátěné zátiší s jezírkem, lekníny a žábou vyneslo Daně Soukupové druhé místo v soutěži na celostátním setkání dráteníků v Jílovém u Prahy. Pořádala už také několik výstav, například na Slovensku, v Muzeu Chodska v Domažlicích, na zámku v Čečovicích, další výstavu chystá na příští rok v Klatovech.

Své znalosti si nadaná drátenice nenechává pro sebe, ale předává je zájemcům na příležitostných kurzech drátkování ve Velkém Malahově.

„Do deseti lidí se vždy sejde a já jim ukazuji hlavně, jak si odrátkovat kraslice, květináče či jak vyrobit nějaké dekorace na Vánoce,“ popsala Soukupová. „Z toho, co vyrobím jsou i pěkné dárky a rodina mě v tom koníčku podporuje. Manžel mi například v zahradním domku udělal dílnu a vyrobil mi i strojek na navíjení drátu,“ dodala na závěr.