A právě jídla z Chodska (a sousedního Bavorska) zmapoval ve své knize ředitel Muzea Chodska v Domažlicích Josef Nejdl.

Díky jeho snažení se zrodila kuchařka obsahující recepty na jednoduché a levné i složitější a tudíž dražší pokrmy. Byla slavnostně pokřtěna 27. dubna před pěti lety v domažlické krčmě Meluzína. Křest byl spojen s ochutnávkou některých jídel.

„Myšlenka vydat kuchařku je stará, není to záležitost krátkodobá. Přede mnou vydala doktorka Kumperová vlastní Chodskou kuchařku, ale protože ta se postupem času vyprodala, bylo třeba přijít s něčím novým," uvedl tehdy autor Josef Nejdl při křtu mezinárodní knížky pro kuchařinky, která je vlastně současně i malou etnografickou studií stravování.

Čtenář v ní najde polévky, hlavní jídla, sladkosti i pochutiny, které jsou typické pro Chodsko a sousední Bavorsko. Nabízí desítky tradičních receptů, chod᠆ské jsou označené logem koláče, bavorské obrázkem jitrnice.

Vydání této kuchařky současně spustilo v našem regionu vlnu přednášek, jež byly doplněné ochutnávkou ´starých´ jídel.

Účastníci těchto hovorů o vaření mohli ochutnat například mondzeble, rýpl, slepičí žrádlo, toč i kyselou omáčku, případně škubánky či houbovou omáčku. Tím byl vlastně splněn i záměr autora kuchařky, aby někdejší jídla z Chodska neupadla v zapomnění.

Bramborový toč

Toč.

Syrové, oloupané brambory se nastrouhají, přidá se kyselé mléko nebo podmáslí, trochu mouky a vypracuje se řidší těsto. Vymastí se pekáč (nejlépe lojem), vysype moukou a naleje se na něj těsto asi 1 cm silné. Upeče se v horké troubě po obou stranách dorůžova. Upečený toč se nakrájí na kousky a omastí.

Rýpl

Uvařené, oloupané brambory Rýpl.se nastrouhají na hrubém struhadle.
Přidá se sůl, trochu hrubé mouky a vše se opatrně promíchá tak, aby se jednotlivé části neslepily. Takto promíchané brambory se dají na vymaštěný pekáč a upečou dorůžova. Upečený rýpl se mastí neb také polévá kváskem.

Maltošny

Maltošny.Uvařené brambory se rozstrouhají, osolí, přidá s mouka a vypracuje těsto, které se rozdělí na dva díly. Jeden se rozválí na placku, ta se dá na plech a posype strouhanými, oslazenými jablky. Druhý díl těsta se také rozválí a položí navrch. Maltošny lze připravit i tak, že se rozstrouhaná jablka zabalí do placky z těsta.

Pozn.: Čerpáno také z knihy Josefa Nejdla