VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pucličtí mají vše v jedné tvrzi

Puclice – Starostka Puclic Marie Machová by chtěla v obci vybudovat už druhé muzeum.

12.5.2011
SDÍLEJ:

Starostka Puclic Marie Machová.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

Dnes se s naším seriálem podíváme do Puclic, obce, která leží nedaleko Staňkova, a jejíž dominantou je na první pohled tamní zrekonstruovaná tvrz. Starostkou Puclic je už třetí funkční období tamní rodačka Marie Machová.

Povězte nám, co všechno najdeme v puclické tvrzi?
Tvrz jsme koupili v roce 1996 a o rok později jsme ji začali postupně rekonstruovat. V roce 2000 už byla zrekonstruovaná natolik, že se do ní přestěhoval obecní úřad, knihovna a mateřská škola. Měli jsme hotovou i jednu společenskou místnost a v roce 2004 jsme dodělali i druhou. Dvě třetiny nákladů na rekonstrukci šly z obce, třetina z dotací. Hodnota peněz byla tehdy trochu jiná a rekonstrukce stála 'jenom' kolem šesti milionů šesti set tisíc korun.

Všiml jsem si, že se uvnitř dochovala spousta původních prvků…
Ano, jsou tam fresky, které pocházejí z roku 1685. Byly zrestaurovány, stejně jako stropy v jednotlivých sálech. Bylo nám i řečeno, že rumělka, která byla k jejich vytvoření použita, je jedna z nejzachovalejších ve střední Evropě. Fresky byly velmi zachovalé, možná i proto, že místnosti sloužily jako sklad uhlí a mastný uhelný prach fresky paradoxně zakonzervoval.

Ve tvrzi máte i minimuzeum…
Ano, v minimuzeu máme několik drobností, které byly nalezeny, když se zde dělal archeologický průzkum – groše, historické kachle a podobně. Největší hodnotu však mají dvě sochy – svatý Mikuláš z druhé poloviny čtrnáctého století a biskup Wolfgang z první poloviny patnáctého století – které pravděpodobně pocházejí přímo z této tvrze. Nějakou dobu stály u oltáře v kapli na návsi a Svatý Mikuláš byl asi deset let v Anežském klášteře, kde byl i zrestaurován.

Co se v minulých letech podařilo v obci vybudovat a zvelebit kromě puclické tvrze?
Za mé předchůdkyně se udělala plynofikace a přivedla se sem voda, což byly velké akce. Starou školu, která byla od roku 1982 zavřena, jsme v letech 2006 – 2007 předělali na devět bytových jednotek. Také jsme koupili a postupně zrekonstruovali objekt hospodářského stavení patřícího k tvrzi. Ten byl vyloženě v havarijním stavu, nyní je v něm nově otevřená prodejna a jeden byt. A v podkroví chceme ještě v poslední etapě rekonstrukce udělat malé muzeum, zaměřené na hospodářství nebo řemesla. Ve spádové Doubravě jsme v roce 2008 opravili kapli a znovu ji nechali vysvětit, v Malém Malahově jsme v roce 2009 udělali protipovodňová opatření. Děláme opravu místních komunikací, v Malém Malahově přistavujeme hasičskou zbrojnici a tak dále.

Jak dlouho jste v obci byli bez prodejny, než jste ji postavili v zrekonstruovaném hospodářském stavení?
Prodejna nefungovala více než tři roky. Hodně nám tady chyběla, především pro starší lidi to byl problém. Mladí si běžně zajedou autem do Staňkova, ale i pro ně je to nepříjemnost.

Co je největším projektem, na který se nyní chystáte?
Největší akcí je určitě rekonstrukce místní komunikace ve směru na Křenovy.

Co všechno v obci najdeme?
Kromě tvrze, knihovny, obchodu či školky máme například kulturní dům z roku 1985 s pěkným sálem a hospodu, kterou provozovali pucličtí hasiči. Ti ale zrovna dali výpověď, takže jsme zveřejnili záměr o pronajmutí hospody a uvidíme, kdo se přihlásí. Bylo by samozřejmě špatné, kdyby hospoda nefungovala. Ještě jeden kulturní dům máme v Doubravě, který se ale moc využivat nedá, je tam problém s vodou.

A jaké společenské akce v Puclicích během roku pořádáte?
Pořádáme například obecní ples, setkání důchodců, dětský maškarní ples, vítání občánků, osmého května pak vzpomínkovou slavnost u památníku, dětský den, pouť, velikonoční a vánoční výstavy v tvrzi. V loňském roce jsme začali novou vánoční tradici, kterou je zpívání u stromečku.

Autor: Stanislav Šebek

12.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>