Dnes se s naším seriálem podíváme do Puclic, obce, která leží nedaleko Staňkova, a jejíž dominantou je na první pohled tamní zrekonstruovaná tvrz. Starostkou Puclic je už třetí funkční období tamní rodačka Marie Machová.

Povězte nám, co všechno najdeme v puclické tvrzi?
Tvrz jsme koupili v roce 1996 a o rok později jsme ji začali postupně rekonstruovat. V roce 2000 už byla zrekonstruovaná natolik, že se do ní přestěhoval obecní úřad, knihovna a mateřská škola. Měli jsme hotovou i jednu společenskou místnost a v roce 2004 jsme dodělali i druhou. Dvě třetiny nákladů na rekonstrukci šly z obce, třetina z dotací. Hodnota peněz byla tehdy trochu jiná a rekonstrukce stála 'jenom' kolem šesti milionů šesti set tisíc korun.

Všiml jsem si, že se uvnitř dochovala spousta původních prvků…
Ano, jsou tam fresky, které pocházejí z roku 1685. Byly zrestaurovány, stejně jako stropy v jednotlivých sálech. Bylo nám i řečeno, že rumělka, která byla k jejich vytvoření použita, je jedna z nejzachovalejších ve střední Evropě. Fresky byly velmi zachovalé, možná i proto, že místnosti sloužily jako sklad uhlí a mastný uhelný prach fresky paradoxně zakonzervoval.

Ve tvrzi máte i minimuzeum…
Ano, v minimuzeu máme několik drobností, které byly nalezeny, když se zde dělal archeologický průzkum – groše, historické kachle a podobně. Největší hodnotu však mají dvě sochy – svatý Mikuláš z druhé poloviny čtrnáctého století a biskup Wolfgang z první poloviny patnáctého století – které pravděpodobně pocházejí přímo z této tvrze. Nějakou dobu stály u oltáře v kapli na návsi a Svatý Mikuláš byl asi deset let v Anežském klášteře, kde byl i zrestaurován.

Co se v minulých letech podařilo v obci vybudovat a zvelebit kromě puclické tvrze?
Za mé předchůdkyně se udělala plynofikace a přivedla se sem voda, což byly velké akce. Starou školu, která byla od roku 1982 zavřena, jsme v letech 2006 – 2007 předělali na devět bytových jednotek. Také jsme koupili a postupně zrekonstruovali objekt hospodářského stavení patřícího k tvrzi. Ten byl vyloženě v havarijním stavu, nyní je v něm nově otevřená prodejna a jeden byt. A v podkroví chceme ještě v poslední etapě rekonstrukce udělat malé muzeum, zaměřené na hospodářství nebo řemesla. Ve spádové Doubravě jsme v roce 2008 opravili kapli a znovu ji nechali vysvětit, v Malém Malahově jsme v roce 2009 udělali protipovodňová opatření. Děláme opravu místních komunikací, v Malém Malahově přistavujeme hasičskou zbrojnici a tak dále.

Jak dlouho jste v obci byli bez prodejny, než jste ji postavili v zrekonstruovaném hospodářském stavení?
Prodejna nefungovala více než tři roky. Hodně nám tady chyběla, především pro starší lidi to byl problém. Mladí si běžně zajedou autem do Staňkova, ale i pro ně je to nepříjemnost.

Co je největším projektem, na který se nyní chystáte?
Největší akcí je určitě rekonstrukce místní komunikace ve směru na Křenovy.

Co všechno v obci najdeme?
Kromě tvrze, knihovny, obchodu či školky máme například kulturní dům z roku 1985 s pěkným sálem a hospodu, kterou provozovali pucličtí hasiči. Ti ale zrovna dali výpověď, takže jsme zveřejnili záměr o pronajmutí hospody a uvidíme, kdo se přihlásí. Bylo by samozřejmě špatné, kdyby hospoda nefungovala. Ještě jeden kulturní dům máme v Doubravě, který se ale moc využivat nedá, je tam problém s vodou.

A jaké společenské akce v Puclicích během roku pořádáte?
Pořádáme například obecní ples, setkání důchodců, dětský maškarní ples, vítání občánků, osmého května pak vzpomínkovou slavnost u památníku, dětský den, pouť, velikonoční a vánoční výstavy v tvrzi. V loňském roce jsme začali novou vánoční tradici, kterou je zpívání u stromečku.