VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pucličtí hasiči spoléhají hlavně na děvčata

Domažlice – Puclický sbor byl založen v roce 1921 a příští týden, v sobotu 21. května, budou hasiči slavit devadesáté výročí založení sboru.

15.5.2011 1
SDÍLEJ:

Zleva Jan Hašek a Josef Herian.Foto: Deník/ Stanislav Šebek

V současné době má sbor šedesát tři členů a nemůže si stěžovat ani na nedostatek mladých hasičů. V řadách sboru najdeme i patnáct žen.

„Naše ženy jsou ve sboru dokonce mnohem aktivnější než muži. Máme odhadem kolem šesti chlapů, kteří jsou spolehliví a aktivní při všech akcích, ale zbytek se musí opravdu přemlouvat, neustále nemají čas,“ řekl starosta puclických hasičů Josef Herian. „Zato skoro všechny naše hasičky mají malé děti, ale přitom je stačí poprosit a bez problému pomůžou na každé akci. Takže spoléháme hlavně na děvčata,“ dodal a poznamenal, že nejstarším členem puclického sboru je Petr Kočí, kterému letos bude úctyhodných devadesát čtyři let. Další člen Karel Vlach je u sboru už celých šedesát jedna let.
Pucličtí hasiči pravidelně pořádají Josefovskou zábavu, sběr šrotu, pečují o koupaliště, které mají v pronájmu od obce a ve kterém mají ryby, či pořádají rybářské závody.

Pucličtí se účastní okrskové soutěže a mají dvě družstva hasičů – muže a ženy. Vlastní stříkačku PS 12, obec jim před třemi lety koupila i nové hadice, minulý rok si sami hasiči zase pořídili nové savce.

„Všechno, co je potřeba na okrskové závody, máme. Na druhou stranu jsou tu mladí hasiči, kteří by chtěli jezdit na další závody a posunout se do vyšších soutěží, ale to bychom už potřebovali kvalitnější mašiny, které si nemůžeme dovolit,“ vysvětlil starosta sboru. „Naši hasiči pak na různé memoriály jezdit nechtějí, protože by s ostatními sbory, které mají mnohem lepší techniku, zákonitě prohráli a udělali si ostudu,“ dodal.

Pucličtí hasiči často vypomáhali i při zásazích, dokud měli vlastní hasičské auto. To nyní už pět let patří tamní zemědělské společnosti Zeas Puclice, která ho hasičům půjčuje na závody k dovážení vody. „Pokud ale k nějaké události dojde, stejně přijedou staňkovští hasiči dříve, než já vůbec stihnu svolat lidi,“ poznamenal na závěr Herian.

Sbor dobrovolných hasičů ve spádovém Malém Malahově byl založen pravděpodobně v roce 1953 a v současné době má sedmnáct členů.

„Polovina hasičů je ale přespolních, takže jsme aktivní asi tak třikrát čtyřikrát za rok,“ říká starosta malahovských hasičů Jan Hašek. „Účastníme se například okrskového cvičení nebo pořádáme rybářské závody,“ dodal.

Malahovští vlastní dvě hasičské stříkačky – s 'osmičkou' trénovali do letošního roku a nyní opět začnou využívat 'dvanáctku', kterou jim opravili hasiči ve Staňkově.

„V požární zbrojnici máme i menší společenskou místnost, ale jelikož máme dvě stříkačky, staví nám obec u zbrojnice ještě další místnost, aby se nám tam obě dvě stříkačky vešly,“ poznamenal Hašek.

Autor: Stanislav Šebek

15.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

V Holýšově znovu jednali o bezpečnosti

Jiří Drahoš

Jiří Drahoš navštíví ve čtvrtek Plzeňsko, Klatovsko a Domažlicko

Policisté zjistili 16 přestupků

Domažlicko – Při kontrole 65 vozidel bylo zjištěno 16 přestupků. Taková je bilance okresní dopravně bezpečnostní akce, která proběhla na Domažlicku ve čtvrtek 11. ledna od 14 do 19 hodin.

Naši prvňáci ze ZŠ Kdyně

Domažlicko - Ve středu 17. ledna najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Kdyně. Nezapomeňte si koupit noviny.

Ples se odehrál v Erbovním sále

Horšovský Týn – Po loňské úspěšné premiéře se velkému zájmu těšil i letošní druhý ročník Plesu na Zámku.

První vernisáž v Chodském hradu

Domažlice – V úterý v 17 hodin máte možnost v prostorách Chodského hradu navštívit vernisáž výstavy s názvem V úzkém kruhu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>