„Letošní 21. ročník je jiný hned dvakrát. Za prvé tím, že i děti mají možnost postoupit do vyšších kol, a za druhé  sem přijel i mistr republiky v tanci Martin Dvořák s partnerkou Zuzanou Šilhánovou,“ řekl Evžen Krejčík, majitel pořadatelské taneční školy s tím, že Holýšov si už před 21 lety oblíbil právě kvůli kulturnímu domu, který je pro tanec ideální.

Přesvědčit svým výkonem porotu odborníků, aby  navrhla postup do vyšších tříd, nebylo lehké. V ´latině´ se tančila samba, rumba, cha – cha, jive a atraktivní paso doble. Ve ´standardu´ to byl waltz, valčík, tango, slowfoxtrot a quickstep a porotci sledovali přísným okem každičký pohyb tanečníků.

Soutěž zahájily děti, které si svými výkony nezadaly s dospělými tanečníky.
„Tanec je především radost,“ řekl Jakub Hablovič z plzeňské taneční školy, který se svou partnerkou Lenkou Fialovou tančí už tři roky.

A co ho k tanci přivedlo?
„Především krásné dívky,“ prozradil.

Jeho partnerka Lenka Fialová milovala tanec už odmalička. „Jako malá jsem tancovala lidové tance. Pak jsem se strašně moc těšila na taneční a po nich jsem se tanci začala věnovat intenzivněji.“

Oba se shodli, že soutěž v Holýšově si chtějí především užít. „Sem jezdí vetšinou méně párů, zato velmi dobrých, takže konkurence je tady silná. Jestli vyhrajeme, záleží také na porotě,“ shodli se oba s tím, že jejich  želízkem v ohni je tango.

Že tanec spojuje, dokazují i manželé Petra a Petr Sládkovi z plzeňské taneční školy.
„My jsme se před sedmi lety seznámili právě při tanci a stejně dlouho už jsme nejen tanečními, ale i životními partnery.“

Ani letos na soutěži nechyběla  místostarostka Holýšova Hana Valachovičová, která spolu s Evženem Krejčíkem předávala vítězným tanečním párů ocenění.

„Vždycky se na soutěž velice těším. Letos nastal problém. Právě v sobotu jsem měla jít na kamennou svatbu, což je samozřejmě obrovská událost, protože být manželi 65 let není běžné. Abych mohla na soutěž jít, přesunuli kvůli mě svatbu na pátek,“ řekla Valachovičová.

Cenu města Holýšova si v latinskoamerických tancích odvezl pár Josef Kubáň a Veronika Kulíková z STK Praha a ve standardních tancích Martin Dvořák a Zuzana Šilhánová z Madat Taneční školy Plamínek Praha. Vítězi nejmladší kategorie se stali Matyáš Felcman a Klára Hejná z Taneční školy Fortuna Zlín.