Domažlice – Kohoutek, Hruštička, Utíkej, Káčo, utíkej a další dětská říkadla pomáhájí představit žákům druhých a třetích tříd život a dílo Josefa Lady.

Výukový program o slavném českém malíři, ilustrátorovi a spisovateli připravil Dům dětí a mládeže Domino v Domažlicích ve spolupráci s Galerií bratří Špillarů.

Školáci zhlédli komentované video s pásmem obrázků z Ladových knih, které pro tuto příležitost vytvořil vedoucí galerie Václav Sika.

„Kontaktoval jsem vnuka Josefa Lady, který mi umožnil nafotografovat a použít obrázky a říkadla ze tří knih svého dědečka – České Vánoce Josefa Lady, Josef Lada dětem a Kronika mého života,“ popsal Sika.

Zblízka si školáci mohli prohlédnout i jednu z originálních Ladových ilustrací z roku 1938, zapůjčenou z archivu Muzea Chodska v Domažlicích.

V kreativní části výukového programu pak děti přiřazovaly říkadla k ilustracím a k vybranému říkadlu vytvářely i ilustrace vlastní. Ke výtvarnému ztvárnění si nejvíce žáků z 2.A a 2.B Základní školy Msgre B. Staška v Domažlicích zvolilo říkadlo Kohout. „Je asi ze všech nejjednodušší,“ shodli se školáci.

Projekt, který odstartoval v pondělí, potrvá až do 25. února a vystřídá se na něm kolem 250 dětí.

„Jako poslední se zúčastní základní škola z České Kubice. Ačkoli akci pořádáme výhradně pro domažlické školy, českokubická škola se již zúčastnila projektu o Špillarovi, moc se jí líbil, a tak jsme na jejich žádost udělali výjimku,“ vysvětlil pedagogický pracovník Domina Jan Hrabačka.