VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Právník a folklorista z Milavčí

MILAVČE - Spolek J. Bittnera chce vzdát hold milavečskému rodáku Josefu Královci

2.12.2008
SDÍLEJ:

Chodský večer, Praha, 10.2.1894. Stojící: dvě ženy a muž z Luženic, Jakub Havel (dudák, Sedlice), Koukol (klarinetista, Újezd), Josef Pelnář (housle, Luženice), Jakub Pelnář, vzadu sedlák Příbek. Sedící: ženy z Milavčí s J. Královcem. Foto: archiv autorFoto:

V minulém vydání našeho týdeníku jsme informovali o založení Spolku Jiřího Bittnera v Milavčích, který pilně nacvičuje na prosincové divadelní předvedení chodských vánočních zvyků s názvem „Na Vánoce hejtu u Chmelů“. Název tohoto představení byl vybrán záměrně. Spolek Jiřího Bittnera chce tímto počinem vzdát hold a vzpomenout na milavečského rodáka Josefa Královce, narozeného právě na statku „u Chmelů“, jehož životní pouť si vskutku nezaslouží být zapomenuta.

Posuďte sami: Josef Královec se narodil 15.3.1869 v Milavčích č.p. 70 sedláku Matěji a Kateřině rozené Havlové ze Zahořan.. V roce 1890 spolu s budoucím českým lékařem Josefem Císlerem úspěšně odmaturoval na domažlickém gymnáziu a rozhodl se pro studium práv v matičce měst, Praze. V té době se už začíná angažovat jako nadšený propagátor a znalec chodských tradic. Jeho snažení dopadá na úrodnou půdu.

Na konci 19. století se totiž český lidový svéráz těšil značné přízně veřejnosti a zájem o Chodsko byl o to umocněnější Jiráskovými Psohlavci. Mladý Královec přispívá svými poznatky (z nichž právě čerpá Spolek Jiřího Bittnera) do časopisu Český lid a v únoru roku 1894 v Praze pořádá Chodský večer, kde za doprovodu muzikantů Pelnáře, Havla a Koukola zatancovala také děvčata z Milavčí. Při této příležitosti Královec vlastním nákladem vydává „Chodskou svatbu v písních“, knihu, která obsahuje na 160 písňových textů bez notového zápisu. Soudě podle místních názvů použitých v textech, materiál byl sebrán přímo v Milavčích.

O rok později se v Praze koná slavná Národopisná výstava českoslovanská. Zde je Josef Královec opět činný – jak poznamenává ve svém deníku, na přípravách výstavy pracuje od rána do večera. Na výstavišti tak byla kromě chodského stavení postavená i chodská hospoda nazvaná „U Tří Chodů“, v níž početné návštěvníky obsluhovala „fešná Anče z Milaveč“ (Anna Holubová).

Při svých studiích v Praze se také stýká s malíři Chodska Jaroslavem a Karlem Špillarovými (s Jaroslavem byl dokonce i na dovolené v Bulharsku). Od roku 1894 je zaměstnancem Národní jednoty Pošumavské, která má za cíl chránit menšiny v jižní polovině Království českého. Jako člen Matice školské také prosazuje zakládání českých škol. Nepopiratelnou zásluhu má rovněž na založení Měšťanské besedy v Plzni.

V roce 1910 si za manželku bere o osm let mladší Jarmilu Volfovou z Jičína, která poté působí jako zpěvačka v plzeňské opeře (některé skladby pro ni dokonce napsal sám J. B. Foerster). Josef Královec pracoval jako tajemník Obchodní živnostenské komory. Sepsal přehled vývoje hospodářských poměrů v komorním obvodu po dobu její existence, proslul také jako autor spisu Tržní poměry v Plzni.

Pochován je na plzeňském hřbitově, zemřel 14.3.1941 a jeho manželka o tři roky dříve.

Autor: Josef Johánek

2.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hráči Viktorky porazili v neděli doma 3:0 Zbrojovku Brno.
20

Série pokračuje. Viktoria porazila i Brno

Ilustrační fotografie.

Seniorská akademie přinese přednášky i kurz sebeobrany

Starostům se nevedlo, vyhrál jen jeden z nich

Plzeňský kraj – Kandidátka STAN na vítězné ANO nestačila ani tam, kde vládnou kandidáti.

Nádrže na domažlickém Cvičáku zachytí vodu v krajině

Domažlice – Nové vodní nádrže vzniknou v lokalitě bývalého vojenského cvičiště v prostoru nad baseballovým hřištěm.

Mladé voliče v rozhodování ovlivnil hlavně internet

Domažlice, Holýšov – Mezi voliči ve volebních místnostech byli i mladí lidé, kteří se stali prvovoliči.

Vrba: Máme co napravovat

Plzeň – Porážkou s Luganem připravili svým fanouškům velké zklamání. Už tuto neděli si je mohou fotbalisté Viktorie Plzeň částečně udobřit. V jedenáctém kole první ligy doma přivítají celek Zbrojovky Brno.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení