Velkým říjnovým společným čtením zahájili včera v Městské knihovně Boženy Němcové již po sedmé celostátní akci Týden knihoven Pro hlasité nepřetržité čtení knih bylo letos zvoleno dílo Karla Čapka. Devatero pohádek předčítali žáci základních škol a Povídky z jedné kapsy zase středoškoláci.

Starosta Domažlic Miroslav Mach odstartoval celodenní čtenářský maraton četbou Čapkovy Velké kočičí pohádky. Stejně jako každý, kdo četl, si i on mohl odnést ´sladkou vzpomínku v podobě zlatého penízku´.

„Zveme různé hosty, aby děti nečetly jen samy sobě, ale také si poslechly, jak předčítá například jejich ředitel,“ usmívá se zástupkyně ředitele knihovny Hana Mlnáříková. Dodává, že v rámci Týdne knihoven chtějí dětem připomenout, jak jsou knihy pro jejich život důležité, stejně jako je třeba umět nahlas číst, což se prý v poslední době trochu zanedbává.

Slavnostního zahájení se zúčastnila i spisovatelka Marie Majtánová – Korandová, jejíž tři knihy z Domažlicka byly součástí společného čtení minulých ročníků. Děti ze Základní školy Kout na Šumavě navštívili akci již poněkolikáté a učitelka Eva Dékányová je přesvědčena, že její žáci opět rozšíří řady čtenářů. „Děti tu získávají spoustu inspirace, rády se i zdarma zaregistrují, několik se jich už hlásilo,“ tvrdí Dékányová.

Roční registraci bez poplatku mohou zájemci využít až do konce týdne. Zároveň knihovna uděluje amnestii všem čtenářům, kteří nevrátili zapůjčené knihy včas. „Lidé onemocní nebo zapomenou a nestihnou knihy vrátit a pak se třeba i stydí je dodatečně přinést. Proto mohou dlužníci tento týden vrátit knihy bez obav z pokuty,“ říká Mlnaříková. Podle ní není letos v dětské sekci mnoho čtenářů. Vysvětluje si to tím, že do čtenářského věku letos nastupují slabší ročníky. „Naopak silné ročníky, čtenáři kolem patnácti, šestnácti let, se nyní přesouvají do oddělení pro dospělé,“ vysvětluje.

Hoang Thi Thanh Huyen však knihovnu navštěvuje pravidelně. Chodí do šesté třídy a kromě pohádek má nejraději komiksy. „Nejvíc se mi ale líbí kniha pohádek, kterou mi koupil tatínek. Je psaná česky i anglicky, takže se při čtení zároveň učím,“ dodává.