Zvon, jenž byl součástí kaple ve Ždánově, byl přes půl století pečlivě uložen tak, aby nedošel úhony. Církevní stavba vystavěná pivoňským klášterem v letech 1683–4 byla zasvěcena blahoslavenému Kolomanovi.

Podle pověsti žil tento poustevník v místní části Hrůbek, kde byl po své smrti roku 1012 pohřben a místo označovala dřevěná boží muka. Ta nahradila zděná a při nich stával pařez stromu, na kterém byl Koloman údajně oběšen. Muka nahradila již zmíněná kaple, která však roku 1961 vyhořela.

O nedávné pouti mohlo vedení obce ukázat lidem při otevření zrekonstruované hasičské zbrojnice zvon z kaple, která před 54 lety zmizela ze zemského povrchu.

„Přestože shořela pouze střecha a klenutý interiér zůstal neporušený, byla celá kaple zbořena. Uvnitř se nacházely dva zvony, které při požáru spadly na zem. Jeden z nich praskl, druhý hořel, ale zůstal celý. Nikdo si nebyl jistý, zda se tenhle zvon zachoval," předeslal místostarosta Štěpán Krutina.

„Je dobře, že právě v těchto dnech se věci sešly tak, jak se sešly. To znamená, že byl nalezen zvon – symbol určité pýchy ´Zdanova´ i památky, která zanikla – řekl bych i vlivem toho, že k ní tehdy nebyl doceněn vztah. Přál bych si, aby v budoucnu nedošlo k situaci, že by nám hořely památky, a pokud neshoří celé, abychom je ´dorazili´," připojil starosta obce Václav Pflug a doplnil, že by rád zvon viděl na nějaké nově postavené zvoničce v obci.

Poté promluvil muž, jemuž ždánovští vděčí za znovuobjevení zvonu. Stalo se tak po smrti jeho matky, která léta opatrovala to, co se z církevní památky podařilo zachránit.

„V roce 1961, kdy kaple vyhořela, byla hlavním iniciátorem záchrany zvonu moje babička Marie Příbková. Byla silně věřící – rodačka z Mrákova a sem se přivdala – a byla jednou z mála, která byla pro to, aby se kostel nezboural. V tehdejší době to však nebylo v silách člověka. Proto aspoň zařídila, že můj táta s mámou přinesli zvon a další církevní věci," uvedl starosta Draženova Štěpán Sladký s tím, že věci objevil v pozůstalosti maminky, Marie Sladké ze Ždánova.

„Dohodli jsme se s panem farářem, že zvon předám tady a ostatní věci do depozitáře kostela v Klenčí. Přál bych si, aby zvon jednou byl na nějaké zmenšené zvoničce uprostřed obce. Moje babička i moje maminka by měly velkou radost. Přeji vám, ať si zvon užijete a slouží ku prospěchu obce," doplnil Sladký.

Vzhledem k tomu, že zvon je prakticky ve stavu, v jakém byl po požáru, je první úmysl, který s ním mají Ždánovští, aby skončil v dílně šikovného restaurátora. Jen odborný zásah totiž dokáže zvonu odlitému roku 1919 v broumovské zvonařské dílně Octava Wintera vrátit někdejší lesk.