Sezona plesů a bálů je v plném proudu. Některé bály lákají svými nevšedními a zábavnými tradicemi, u jiných se pořadatelé aktivně snaží nabídnout návštěvníkům něco navíc Obecní úřad v Meclově například zajišťuje svým obyvatelům a obyvatelům přilehlých obcí na vlastní náklady dopravu na bál a zpět.

„Už se u nás stalo tradicí, že lidi vyvážíme na bály pořádané organizacemi z Meclova v poběžovickém Hubertusu. Jede zvláštní autobusová linka, která sváží na bál lidi z Meclova, Březí, Mračnic Třebnic i Mašovic, prostě odevšad, kde je zájem. Autobus je naloží, odveze na bál a zpět zase domů ve dvě či v půl třetí v noci,“ říká Zdeněk Martínek, starosta Meclova.

Obec přitom autobus hradí.

„Tolik peněz to zase není, vždyť z malých obcí by se lidé na bál, nebo přinejmenším po jeho skončení domů neměli jak dostat. Pokud by jeli osobními auty, musel by se vždy někdo jako řidič obětovat, což je myslím si zbytečné, a jsme přesvědčeni, že naši občané si několikrát do roka takový malý komfort zaslouží,“ dodává Martínek s tím, že na nejbližší bál je připravený autobus také.

„Pojedeme na Hasičský bál do Třebnic, kde obec vykoupila zbytek nemovitosti a tamní hasiči ho tam po dlouhých letech zase pořádají,“ zakončil meclovský starosta.

V českých sálech si výjimečně uspořádají ples i naši němečtí sousedé. „U nás pořádali Němci bál už podruhé,“ uvedla Jana Tauerová z hotelu Šumava v Horšovském Týně. „Šlo o klasický bál, na který si objednali dvě kapely německou i českou,“ dodala.

Dvě kapely, které se celý večer střídají, jsou doménou i bálu kdyňských dobrovolných hasičů. „Dnes je doba taková, že si člověk musí klientelu, zvlášť tu stálou, hýčkat. Dvě kapely jsou na našem bále už dlouholetou tradicí. Možná i proto si na nevyprodané vstupenky stěžovat nemůžeme. Chceme, aby si přišli na své padesátníci i mladí. Proto vždy hraje dechová kapela, letos to byla Vrchovanka, a kapela, která osloví mladší generaci Elixír. Díky dvěma střídajícím se kapelám mohou lidé tančit prakticky celý večer, protože nejsou žádné přestávky,“ řekl starosta kdyňských dobrovolných hasičů Antonín Váchal. Další zvláštností, která dodává na atraktivitě hasičskému bálu ve Kdyni, který se pořádá už od roku 1882, je i půlnoční tahání měsíce nejstarším členem sboru.

Originální prvky na bálechv domažlickém regionu

Divadelní bál Domažlice - V přestávkách prezentují ochotnické soubory z Domažlicka i hosté ze sousedních okresů ukázky ze svých divadelních her.

Kozí bál Babylon - Českokubičtí hasiči pořádají v babylonském hotelu Bohman bál, kde hlavní cenou v tombole je živá koza. Hlavní hrdinku čeká i tradiční promenáda po parketu.

Hasičský a babský bál Pasečnice - Tradiční součástí programu je Špacírka. Při ní v kole proti sobě jdou tanečníci a tanečnice a v okamžiku, kdy muzikanti přestanou hrát, je určena dvojice naproti sobě, kterou čeká příští společný tanec.

Chodský bál Domažlice - Na tomto plese je doporučený vstup v chodských krojích. Díky tomuto jednotnému slavnostnímu oblečení při něm panuje neopakovatelná atmosféra.

Hasičský bál Kdyně - Nejstarší člen sboru dobrovolných hasičů má právo tahat na lanko napojený osvětlený měsíc, který celou hodinu po půlnoci pozvolna ´putuje´ ztemnělým sálem. Návštěvníci tak doslova tančí při měsíčku.