To byly jen některé z pěti disciplín, jež musel splnit každý z deseti účastníků Dřevorubecké soutěže v peci pod Čerchovem. Práce to nebyla jednoduchá a i otrlí dřevorubci se u ní pořádně zadýchali.

Své o tom ví i jeden ze soutěžících, třiatřicetiletý Martin Nechutný z Krchleb, který se dřevorubecké soutěže zúčastnil už po šesté.
„Nejtěžší je vždycky začátek. Člověk si musí zvyknout na tu spoustu diváků, kteří ho pozorují při práci. Zatím jsem tak ve středu pole a pokud tak i skončím, budu spokojený," řekl v průběhu soutěže Nechutný.

Jeho přání se mu ale nevyplnilo. Umístil se až na osmé příčce. Ačkoliv se dřevorubectvím živí, z výsledku si těžkou hlavu si ale nedělal. „V lese pracuji už třináct let a mám svou práci rád, protože jsem na čerstvém vzduchu a hlavně jsem svým pánem," dodal Nechutný.

První místo si vybojoval Ladislav Moler z Horšovského Týna, stříbrný byl domácí Zbyněk Weninger  a třetí místo obsadil Pavel Kodat z Tachova.
Svou zručnost s motorovou pilou ,sekerou a kalačem si ověřil i starosta Pece pod Čerchovem Jan Riederer. „Je mi jedno, jestli skončím první nebo poslední. Neživím se tím, ale práce s dřevem je  můj koníček, tak si soutěž užívám, i když je to náročné. Je pravda, že se mi vloni podařilo obsadit třetí místo, z čehož jsem měl samozřejmě radost," přiznal Riederer.

Třetí místo ani starosta letos neobhájil a skončil devátý.
Soutěž byla letos stejně jako celé Dřevorubecké slavnosti jiná a pro diváky mnohem atraktivnější.

„Chtěli jsme to oživit, tak jsme soutěž rozdělili do dvou štafet a jak je vidět, osvědčilo se to," dodal Riederer.
Co se však na letošních Dřevorubeckých slavnostech nezměnilo, byla pamětní medaile. Byla vyrobena v Dřevorubeckém muzeu a každý si ji  mohl na památku odnést.