U vystavených obrazů převažují krajiny z Domažlicka, tedy z prostředí, kde Jirsa už řadu let žije a objevuje malebná chodská zákoutí.

Původem je však Jihočech, a tak se nelze divit, že mezi jeho oblíbené náměty patří rybníky v Pasečnici, Babylonu, Smolově, Horšově, U Tří vrb v Domažlicích.

Právě jihočeská krajina plná rybníků s rozsáhlými plochami rákosí a lány kvetoucích luk se mu zapsala do mysli nejvíce a ovlivnila jeho vztah ke krajině a přírodě vůbec.

„Impresionistická krajina, plná světla a pestré barevnosti, mě přímo vybízí k malování," říká malíř. „Nejvíce využívám suchý pastel, který dělá malbu lehkou, sametovou, bez ostrých hran," dodává.

Pavel Jirsa se narodil v roce 1936 ve Zlivi u Českých Budějovic, po svatbě žil skoro 40 let v Přešticích, poté na Folmavě a nyní se postupně stěhuje do Domažlic. Má dva syny a dvě vnoučata.

VÝSTAVA P. Jirsy v ČSOB na domažlickém náměstí.

Jirsa vystudoval Střední keramickou školu v Bechyni, pracoval v 'Kaolince' v Chlumčanech a poté začal samostatně podnikat ve Folmavě maloval porcelán a keramiku, kterou také sám vyráběl a prodával.

Má za sebou řadu výstav v okrese Plzeň-jih, Sokolově. Po odchodu do důchodu v roce 1996 začal mít na malování více času a v novém tisíciletí se dalšími povzbuzujícími impulzy k tvorbě staly úspěšné výstavy v Praze, v domažlické knihovně a muzeu Jindřicha Jindřicha, v Domě historie v Přešticích a v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích. Další impulsy k výstavám pak přišly od 'spolužáků' z Univerzity 3. věku a následovaly výstavy v domažlickém domově pro seniory, klatovském muzeu a dvou plzeňských galeriích. V Domažlicích to pak byla také společná výstava s J. Hruškovou v Galerii bratří Špillarů, jeho díla byla k vidění na několika společných výstavách v Plzni i bavorském Weidenu.