V této divadelní sezoně si připomínají 15 let od obnovení bývalé divadelní tradice v obci. „V roce 2002 a v dalších devíti letech u toho byla především paní Marta Skartlandtová, která tehdy naprosté amatéry učila základům divadla, hry režírovala a upravovala. Vzniklo osm velmi úspěšných veseloher situovaných do chodského prostředí, které se mohou pochlubit neobyčejně vysokým počtem zcela vyprodaných repríz,“ připomíná principál souboru Jiří Kotlan.

Od roku 2013 přešel soubor s názvem Pasečnice sobě na autorské hry v pojetí připomínajícím cimrmanovské divadlo, protože pro nedostatek hereček hrají i ženské role muži. Vzniklo tak dalších pět komediálních her, které spolehlivě baví publikum.

Pro letošní jubilejní sezonu Pasečničtí připravili původní hru Jiřího Kotlana Oldřich a Boženy aneb Co v historii bylo i nebylo, která měla premiéru 28. října loňského roku. „Hra využívá historických skutečností z období počátků vlády Přemyslovců v českých zemích, které jsou ovšem náležitě upraveny tak, aby se diváci zasmáli. Sledují obavy českého knížete Boleslava II. o to, zda přemyslovský rod nevymře po meči, i to, jak to Oldřich s Boženou nakonec zvládli. Těch Božen ale k tomu muselo být víc. Děj se sice odehrává na konci prvního tisíciletí, občas se však objeví prostřihy do naší dobyi kritika některých věcí současného vládnutí,“ uvedl ke své hře autor.

Poslední repríza hry Oldřich a Boženy se uskuteční v Pasečnici v sále hospody U Vovčáků v pátek 6. dubna od 19 hodin. Místa je možné si rezervovat telefonicky na telefonu 606 608 171 nebo přímo ve výčepu U Vovčáků.

„Derniéra to však ještě není. Pasečničtí totiž zajíždějí se svojí hrou i do Plzně, kde ji zahrají 28. dubna a 18. května 2018 v avantgardním plzeňském divadle Dialog,“ uzavřel principál Kotlan.