Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

O tom, jak Babylon k Čertovu kameni přišel

Babylon - Neobvyklé pojednání o tom, jak se objevil Čertův kámen.

2.1.2010
SDÍLEJ:

Z babylonského Čertova kamene je zásluhou Pavla Pavla, který rozpochodoval sochy na Velikonočním ostrově, opět viklan.Foto: archiv

To, co vám teď chci vyprávět, se událo tak dávno, že i nejstarší čestná občanka, kronikářka, ´úča´ a velká pamětnice historie Babylonu Jana, slyšela tenhle příběh z vyprávění své prabáby jako pohádku na dobrou noc. Již její příjmení, pokud jej přeložíme do češtiny, nám říká cosi o kameni na který si musíme dát bacha.

Na kopci za vesnicí byl tehdy starý kamenný lom, kde se vždy na čarodějnice slétaly všechny baby ze širokého okolí na sabat. Ten lom byl znám v širokém okolí, neboť zde vytékala ze skály zázračná léčivá voda. Dokonce se o tom zázraku dozvěděli i Pražáci, takže každé léto jimi byla vesnice našlapaná. Vesnice přímo kvetla a pan starosta si mnul ruce, jak se mu pokladnice pěkně plní penězi.

Jak už to v životě chodí, žádné štěstí netrvá věčně. Jak vesnice bohatla, objevily se tu náhle u cesty lepé děvy, které přemýšlely, jak by místní mládence o nějakou tu korunku připravily. To jim samozřejmě příliš práce a přemlouvání nedalo, a tak se stalo, že se o využití léčivého pramene začali informovat mládenci ze širokého okolí, dokonce se o jeho zázračných účincích dozvěděli i sedláci z Bavor.

Asi se potvrdila stará pravda, kam čert nemůže, nastrčí ženskou. A to vykutálené čertisko na sebe nenechalo dlouho čekat. Právě při jednom sletu čarodějnic se uprostřed sabatu objevil belzebub a tím největším šutrem, co v širokém okolí mohl najít, zavalil pramen s léčivou vodou. Tehdy nastaly pro obec i široké okolí krušné časy.

Místní doktor Bóžínek se na truc vesničanům, kteří díky zázračné léčivé vodě v poslední pětiletce přestali vyhledávat jeho služby, odstěhoval do rodinné hrobky v nedalekém Tausu, kterou prozíravě v předstihu a ve slevě zakoupil ke čtyřicátinám své ženě. Jen tak na okraj, ta tehdy čekala jako dárek mopeda, ale kdo rychle dává, dvakrát dává, a ta hrobka se může jednou taky hodit.

Zapeklitou situaci na vsi se rozhodl rázně řešit starosta, aby zachránil duše postižených mládenců, kteří za džbánek léčivé vody z pramene museli upsat svoji duši čertu, vydal obecní vyhlášku. Ta sice příliš nekorespondovala s hradním císařským glejtem, ale už tehdy se taky dal podle potřeby vyhláškou obejít zákon. Starosta slíbil silákovi, který zatočí s čertem, to nejmladší, nejhezčí, nejpracovitější a nejbohatší děvče z místního občanského sdružení a půl starostování k tomu.

Taková odměna samozřejmě zabrala a už druhý den se u místního starosty hlásil odvážný Honzík z vísky pod Haltravou, že by si na to čertisko troufnul. Byl odvážný, pracovitý, silný a dokonce i chytrý, vždyť vystudoval gympl a dvě vysoký k tomu. Jen jestli by starostovi nevadilo, že si k tomu vezme kamaráda Toma, ten ale už nic nechce, neboť už má úplně všechno, i tu hezkou, mladou, bohatou a pracovitou ženu. Starosta se vším souhlasil, jen aby to čertisko bylo už pryč.

Honzík začal připravovat postup, sedl si na celou noc do kanceláře starosty s logaritmickým pravítkem a do rána byl plán na papíře. Brzy ráno, ještě za ranního kuropění, protože od babičky věděl, že ranní ptáče dál doskáče, vyrazil s kamarádem Tomem, pěti buchtami od mámy, bednou Samsonů a bednou Prazdroje do Babího lomu za čertem.

Před lomem se rozdělili, Tom pokračoval s bednou Samsonů v cestě ke vzdálenému kopci směrem do Bavor a Honzík kráčel nebojácně čertu vstříc. Jeník dobře věděl, když tak pracoval celou noc s tím logaritmickým pravítkem, že musí Tomovi nechat víc času na cestu, neboť ten se za každým druhým bukem se samsonem v ruce kochal, jenom čert ví, čím vlastně. Když se domníval, že je Tom už na místě a má vše podle plánu připravené, vstoupil do lomu a slušně pozdravil čerta.

Ten si nejdříve myslel, že přichází zase nějakej postiženej, podle toho, jaký budil Honzík z dálky dojem, z blízka si pak tento dojem čert jenom utvrdil. Ale jaké bylo překvapení, když ten ho vyzval na souboj v metání kamene. Kdo metne kámen dál, je vítězem a poražený mu musí splnit jeho přání. Čertisko si radostně mnulo ruce v představě další dušičky, kterou získá pro pekelné království.

První se připravil čert, vzal do pazoury pořádnej balvan a vší silou s ním praštil do nedalekého lesa. Stromy zapraskaly a v místě dopadu se zvedl oblak prachu a kouře, jak od toho šutru zahořel les. Pak se připravil Honzík, vzal do ruky disk, který mu zůstal z hodin tělocviku na gymplu, provedl stylovou otáčku, tak, jak ho to pan učitel naučil, a vypustil ho do lesa mezi stromy. Když se chvíli nic nedělo, čertisko se začalo radovat z vítězství. Jenže to netušilo, co si to chytrý Honzík připravil za překvapení.

Na vzdáleném kopci se náhle začal valit dým, to se kamarádovi Tomovi konečně podařilo zapálit kus lesa. Ač se to čertisku moc nelíbilo, musel přiznat porážku a splnit Honzíkovi jeho přání. Odvalil kamen z léčivého pramene, který od té doby opět pomáhá v babylonském koupališti lidem od jejich neduhů a starostí, a přestěhoval se ke svému šutru na nedaleký kopec. Podle místních si pod ním postavil maringotku a pokud se nevrátil do pekla, straší tam spokojeně dodnes.

Od oněch památných událostí nese tento balvan název Čertův kámen. O tom, že se kolem něj dějí různá kouzla, se mohlo přesvědčit mnoho siláků i v dnešní době. Starosta, kterému vadila jakákoliv připomínka oněch zlých časů, vyhlašuje každoročně velké klání pro místní chlapíky ve zvedání kamene. Sjíždějí se siláci ze širokého okolí, dokonce i z Bavor, ale kromě Pepka Hůlky z Lomikarova, což je vzdálený příbuzný Pepka námořníka, nikdo s ním nehnul. Jenom Pepek balvan jednou posunul z místa dopadu a ten se od těch dob trochu viklá. Ale zpátky ho zatím nikdo nedal, ani Pepek, ani jiné hlavy študované, a tak Čertův kámen stále čeká na svého vysvoboditele.

Ovšem Honzíkovo vítězství nad čertem mělo i svoje negativní stránky. Pominu–li ne úplně splněný slib starosty ohledně domluvené manželky z místního občanského sdružení, Tomem zanechaná spoušť na nedalekém vršku se dokonce odrazila i v názvu vesnice pod tímto kopcem.

Na památku oněch hrozných událostí přejmenoval sousední starosta Áďaranda vesnici na Spálenec a zakázal na věčné časy pití Samsona v celém jeho revíru. Spálenec se tak stal mementem a ponaučením pro všechny další generace o tom, jak skončí slušnej, mladej a životem nezkaženej mládenec v šatlavě, pokud se pustí do boje s čertem jen s dobrým nápadem, sirkama a Samsonem v ruce.

Také ony historické slety bab na sabaty do místního lomu způsobily, že té pěkné a malebné vesničce už nikdo neřekl jinak než Babí lom, pro lepší výslovnost se později vžil název Babylon a ten platí dodnes. Později se začali opičit i na jiných místech ve světě a tak máme dnes těch Babylonů podstatně více.

Čertův kámen, čerta, léčivou vodu, soutěž ve zvedání kamene, plnou vesnici sportovců, muzikantů a moc fajn lidi, to mají pouze tady na Babyloně. (hč)

Místo události:
2.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Před druhou hodinou čekalo na vstup do volebního okrsku 10 v domažlické Městské knihovně Boženy Němcové asi 20 lidí.

Na Domažlicku se volí na 138 místech

Voliči v seniorském penzionu v domažlické Břetislavově ulici volili do přenosné urny.
2

Lidé mohli volit v seniorském penzionu do přenosné urny

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Exemplární trest pro plzeňského bombaře

Plzeň – „Dobrý den, já potřebuju oznámit, že v Plzni na krajským soudě vybouchne v jedenáct hodin bomba, na shledanou.“ To je věta, kterou před dvěma lety vyslovil Štěpán Paleček (39), a za kterou si odsedí čtyři roky za mřížemi.

Moldavan kradl v Kauflandu. Při útěku ho zadrželi strážníci

Domažlice – Domažličtí strážníci byli přivoláni do domažlického Kauflandu.

V Semošicích hořelo ve sklepě

Semošice – K požáru sklepa rodinného domu vyjely ve středu před půl sedmou večer tři jednotky hasičů. Poplach byl vyhlášen profesionálům ze Staňkova a jednotkám SDH Horšovský Týn a Semošice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení