Povídali jsme si o nich s Kamilem Jindřichem, ředitelem MKS Domažlice.
Kulturní programy v letním období navazují na ty úspěšné v předchozích sezonách. Přesto nabitý program doplňují i letos novinky. Které to jsou?
Program Kulturního léta 2015 se skládá z obvyklých festivalů a cyklů koncertů, ty již tradiční letos doplníme o nový cyklus Hudba v Alejích, což je krásný prostor v centru města. Odehrají se zde dva koncerty,  první se konal již v pátek 19. června, na němž vystoupily Ježkovy stopy. Pro naši dramaturgii je také oživením spolupráce s Plzní – Evropským hlavním městem kultury, na 7. a 8. srpna připravujeme zajímavé akce v rámci celokrajského projektu 9 týdnů baroka, Vystoupí například Jiří Stivín a Collegium Quodlibet.
Je těžké zkombinovat programy v jednotlivých cyklech a sekcích tak, aby se vzájemně doplňovaly a aby nedošlo k nějaké termínové kolizi?
Tomu se samozřejmě snažíme vyhnout, termíny koncertů jsou ale závislé i na účinkujících či našich partnerech, ne vždy je to tedy jen naše rozhodnutí, jako například při plánování hudebních kurzů či zmíněného projektu ve spolupráci s Plzní EHMK 2015.
Letní tradicí v Domažlicích jsou klarinetové kurzy Ludmily Peterkové, letos se poprvé objevují rockové kurzy a letní umělecká dílna. Kdo s tímto nápadem přišel a co bude náplní?
Tento kurz založil a léta vede přední osobnost české rockové kytarové hry a školy Jan Militký. Druhým rokem zde vyučuje na ZUŠ J.Jindřicha a vloni v červnu jsme o jeho kurzech a možnostech a dispozicích našeho města velmi dlouho hovořili. Slovo dalo slovo a letos se kurzy stěhují poprvé do Domažlic a s ním k nám přijede mnoho významných hudebníků – lektorů a odehraje se v tomto týdnu několik zajímavých rockových koncertů.
Opět se bude konat sochařské sympozium. Kam budou letos určená umělecké díla, která při něm vzniknou?
Sochy rozšíří přírodní galerii – Sochařskou stezku na Baldově, naváže tak na poslední sochařské sympozium, které se konalo v roce 2013, kdy tato galerie vznikla. Všichni sochaři budou pracovat s kamenem a vznikne celkem 5 soch. Opět se bude jednat o přeshraniční projekt a zúčastní se jej sochaři z ČR a Bavorska. Jsme rádi, že jej finančně podpořil vedle města Domažlice také Plzeňský kraj.
Domažlické MKS spolupracuje na projektu Plzeň – EHMK 2015. Díky tomu bude 8. srpna z Vavřinečku vypuštěn barokní ohňostroj. Můžete přidat podrobnosti k účasti Domažlic v projektu 9 týdnů baroka?
MKS v Domažlicích patří mezi oficiální regionální partnery Plzně – EHMK 2015. Jednou z hlavních programových linií Plzně je tento devítitýdenní projekt, který v podobě více než 60 různých akcí navštíví mnoho míst v Plzeňském kraji. Na Domažlicku proběhne v prvním srpnovém týdnu několik zajímavých koncertů, naše MKS produkčně zajišťuje dva z nich – 7. a 8. srpna. Právě sobota bude zajímavá tím, že se program odehraje v interiéru kostela i v krásném přírodním prostředí na Vavřinečku.
Vystoupí zde několik barokních souborů, součástí programu budou i Domažlická zastavení se Zdeňkem Procházkou a barokním ohňostrojem bude celý večer zakončen. Jistě je důležité zmínit, že v ten samý den v 17.30 bude na Vavřinečku během mše vysvěcen skleněný oltář, který je dalším z unikátních děl paní Vladimíry Tesařové.

Prologem letošních Chodských slavností bude odhalení památníku na Baldově. Dotkne se tato událost nějak programu slavností?
Přímá souvislost mezi koncepcí Chodských slavností a událostí z roku 1431 jistě není, odhalení pomníku je však jedinečná událost, která se termínově setkala s Chodskými slavnostmi, a nebyl důvod, proč tyto akce nespojit. Věříme, že mnoho návštěvníků, kteří přijedou do Domažlic na Chodské slavnosti, si tento výjimečný moment nenechají ujít. Čas odhalení pomníku a celý program na Baldově je stanoven tak, aby se poté návštěvníci v klidu dostali na náměstí, kde od 20.00 začínají Ozvěny folkloru.
Odkud letos přijedou na Chodské slavnosti zahraniční hosté? Bylo složité je získat pro vystoupení u nás?
Potvrzené máme soubory z Turecka, Německa a Anglie, v jednání je ještě jeden zajímavý host, brzy snad budeme mít definitivní rozhodnutí.
Soubory oslovujeme v průběhu celého roku, jsem vždycky moc rád, když se po mnohaměsíční komunikaci a dojednávání podmínek dohodneme a dotyčný soubor přijede, což nebývá vždy samozřejmé.
Všechny letní programy shrnuje brožura Kulturní léto 2015. Kde ji zájemci mohou získat?
Snažíme se naší distribucí pokrýt místa, která jsou dostupná našim občanům i návštěvníkům města – jedná se o městské instituce, ale i například hotely a restaurace. Dostatečné množství brožur je v Městském informačním centru, lze je získat v informačních centrech na Domažlicku i ve vybraných v Plzeňském kraji. Brožura je vícejazyčná a je vyhledávána i v turistických kancelářích v okresech Cham, Regen, Schwandorf a Regensburg, kam je také distribuujeme. Tak jako každý rok ji zájemci mohou získat zcela zdarma.