Pátý ročník slavnosti naplánovali bělští organizátoři nasobotu 16. července.

„První jednání u brodu začíná v 18 hodin,“ připomíná za pořadatele Marcela Bartoníčková z tamní knihovny.

Druhá část začíná na náměstí v 19 hodin a třetí jednání o hodinu později na mostě.

Kdysi dávno žil v příhraničních hvozdech lesní duch Nikl (německy „Nippel“), pomocník a ochránce všech dobrých obyvatel Českého lesa.
„Byl to duch dvou tváří, přičemž bílá značí dobro a černá zlo, patron sklářů a dřevařů, dobrým pomáhal, zlé trestal,“ vypráví o legendární postavě Bartoníčková.

Znovu se objevil na Bělsku v létě v roce 2007 v lese na Niklasberku (dnes Kamenný vrch). Z dlouholetého klidu ho tehdy probrali zabloudivší cyklisté. Nikl překonal počáteční nevrlost a s družinou lesních víl se vydal mezi lidi, na bělské náměstí, aby si prohlédl dnešní město. Setkal se nejen se starostou Liborem Pickou, ale na kamenném mostě přes Radbuzu i s iniciátorkou jeho stavby hraběnkou Metternichovou.

O rok později Nikl ´řádil´ na břehu Radbuzy s místními vodníky. Hlavním tématem tehdejší hry byla ochrana přírody a soud nad jejími ničiteli. Navíc ve vodnické rodině se konala svatba Běly s Kapšůskem Čečínským.

V dalším roce se v Bělé setkali vládcové hor Krakonoš a Radegast s poustevníkem Vintířem a rodina zelených sousedů se rozrostla o malého vodníčka Zíkáčka Bělského. Loni měl Zíkáček namále, díky dobrým lidem ale nakonec všechno dobře dopadlo.

„Letos se setkáme se skutečnými historickými osobnostmi, které ve své době ovlivnily život v našem kraji, a ty nás ve svých vzpomínkách provedou 890letou historií Bělska,“ zve k návštěvě bělská knihovnice.

Pověsti o Niklovi jež nashromáždila Marie Špačková, byly inspirací pro vytvoření nové tradice. Novodobý bělský patron byl ´pověřen´ dohledem nad návštěvníky Bělska, turisty i cyklisty.