Kdy se kapela Loutky dala dohromady, kdy a kde měla první vystoupení?
Kapela Loutky vznikla na začátku jara 2009, kdy se sešla pětice studentů, které spojovala domažlická základní umělecká škola a kteří zkusili společně hrát převzaté písně. První vystoupení přišlo zhruba po třech zkouškách - 11. dubna. Kamarádi z kapely Sticx nás pozvali na jejich koncert v Moskytu, kde jsme zahráli tři písně. Tehdy jsme však vystoupili bezejmenně - název Loutky jsme společně schválili asi až na začátku května.
Kolik muzikantů tvoří skupinu? Jsou v ní všichni členové od začátku?
Ačkoli jsme začínali v pěti, dnes kapelu tvoří čtyři členové. Tváře však zůstali na zbylých čtyřech místech stejné.
Hrajete převzaté věci i nyní? Jaký je poměr v porovnání s vlastními skladbami?
Převzaté věci jsme hráli na samém počátku, abychom se sehráli. Hned jak to bylo možné, začali jsme s vlastní tvorbou, ve které zdárně pokračujeme. Dnes pro zábavu sem tam uděláme úpravu některé známé písně. S písní Kurtizána od UDG jsme se dokonce dostali na jejich koncert a společně s nimi jsme ji zahráli před plným sálem. V porovnání tedy jednoznačně vyčnívají vlastní písně.
Kolik vlastních skladeb máte? Bylo z nich těžké vybrat na debutové CD?
Vlastních písní už se nahromadilo snad kolem třiceti. Některé jsme však odložili, neboť žánrově vyčnívali nad tradičním repertoárem.
Výsledných sedm písní na CD však nebylo těžké vybrat. Jsou vždy písně, které máte radši, které se vám zdají lepší. My osobně považujeme za opravdu povedené skladby pouze tyto.
Kdo jsou autoři hudby a textů?
Téměř všechny písně jsem složil já, na dvou má zásluhu i kytarista Michal Klukan. Je to vždy ale jen ´hrubá skladba´. Společně pak rozvíjíme základní formu a píseň se po společném hraní různě obměňuje.
Kdo pomáhal s výtvarnou stránkou alba?
O celý design našeho CD se postaral bubeník kapely Petr Blahut s kytaristou Michalem Klukanem.
Kdo další se na přípravě CD podílel?
Velké díky patří Michalovi Janečkovi, který nám celé CD nahrál ve studiu Franz Kavkaz. Kamil Jindřich se podílel z velké části, neb členy naší kapely již několik let vede v ZUŠ. A samozřejmě všichni lidé kolem nás - posluchači, rodiny, odpůrci, kteří nám udávají určitý směr, kam kapelu vést.
Jak dlouho trvala příprava alba od výběru písní k okamžiku, kdy jste první výlisek drželi v rukou?
CD se mělo původně nahrát v řijnu během čtyř dní. To jsme bohužel nestihli a nakonec nám celé nahrání zabralo dní devět, a tak se celý proces prodloužil. Dalo by se tedy říct, že od počátku do
okamžiku, kdy jsme hotové CD drželi v rukou, to trvalo přibližně pět měsíců.
Kde se vaše CD prodává?
CD budeme nosit po kapsách na ulici, takže pokud bude mít kolemjdoucí u sebe pár drobných, můžeme si je na potkání koupit. Na našich koncertech bude též k dostání a také v domažlickém obchodě Rondo.
Kde všude jste už vystupovali? Vzpomínáte na některé vystoupení obzvláště rádi?
Doposud jsme hráli převážně na území Chodska. Třikrát jsme navštívili Plzeň a minulé léto jsme se objevili na Anenské pouti v Horšovském Týně a na Babylonském létě. Absolvovali jsme také soutěž kapel v Německu. Největší zážitek byl však pro nás zmiňovaný jednopísničkový výstup při koncertu UDG. Není lepší pocit, než hrát pro sál plný rozjetých fanoušků.
Je pro mladou kapelu těžké vydobýt si pozici na domažlické scéně?
Na Domažlicku mnoho kapel nepůsobí, takže vydobýt si pozici není příliš těžké. Tohle už však neplatí, když se vezme měřítko celé České republiky. Kapel je mnoho a cesta za koncerty je velmi úzká na to, aby se na ni všichni vešli.
Existuje skalní jádro vašich fanoušků, kteří navštěvují většinu vašich koncertů?
Do Domažlic se příliš lidí nestěhuje a z Domažlic také ne, tudíž na domácích koncertech potkáváme tytéž lidi, ale nedá se říct, že bychom měli svůj fanklub, který by nám byl věrný a pronásledoval by nás jako stín. Publikum se mění s městem.
Jaké jsou ambice kapely pro nejbližší období?
Rádi bychom měli kalendář, který by oznamoval na každý víkend koncert. Hudba nás nabíjí a rádi bychom tuto energili předali do éteru a mezi fanoušky.
Co plánujete pro letní sezonu? Kde vás posluchači uslyší?
V létě snad objedeme veškeré pouťové veselice, akustický set zahrajeme 5. srpna v Klatovech a třeba se ještě nějaký koncert objeví. Každopádně nejvíce se těšíme na pátek třináctého - 13.května, kdy nás čeká v Chlumčanech koncert s UDG, kteří si nás pozvali jako hosta během jejich jarní tour. Další akce jsou zatím v jednání. Sledujte tedy Loutky na Facebooku a na Bandzone.cz a budete informováni o každém našem krůčku.