Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nekrolog: Za spisovatelem Zdeňkem Šmídem

Domažlice -Jsou zprávy, které by člověk nemusel číst a žilo by se mu lépe.

19.4.2011
SDÍLEJ:

Spisovatel Zdeněk Šmíd.Foto: Archiv MK Chodov

Jedna taková přišla před několika dny: zemřel Zdeněk Šmíd, plodný autor vodáckých, cestopisných i dobrodružných příběhů. (podle Wikipedie vydal celkem 28 knih). Mezi jeho díly můžeme zahlédnout také knihu věnovanou Chodsku, Šmídově rodišti (narodil se ve Kdyni, v Domažlicích vystudoval gymnázium) s názvem Dudáci a vlčí hlavy. Z této knihy jsem také použil pro webové stránky naší vesničky pověst Kterak obři postavili v Loučimi kostel.

Autor ji uvádí následujícími slovy:
„S Loučimí se pojí melancholické myšlenky: kostelík ční mezi vrchy jako zapomenuté kopí, v dálce leží modrá, vážná Šumava. A u vrat kostela je pochován mladičký básník, ještě mu nebylo šestadvacet.

A ke všemu to jméno. Není divu, že i v pověsti tu hnízdí smutek. Patří se to, je poslední. (pověst v knize – pozn. ZH).

Loučimí se Chodsko loučí. Ale budeme-li chtít, právě tady nás Chodsko rádo přivítá. Vždycky záleží jen na jediném: odkud a kam jdeme.“

Se Zdeňkem Šmídem jsme se potkali počátkem sedmdesátých let v Karlových Varech – já jako student večerní ekonomické školy, on jako můj učitel češtiny a dějepisu. Oba předměty jsou mojí celoživotní srdeční záležitostí (byť gramatiku příliš neovládám dodnes a historická data jsem si nepamatoval nikdy) a tak mě Šmídovo lehké ráčkování při vyprávění obsahu díla Francoise Rabelaise o životě obrů Gargantua a Pantagruela hodně zaujalo. A nejen mně, ve třídě tehdy převažovaly ženy a dívky a těm se vysoký, štíhlý chlap s tmavou bradkou určitě líbil nejen jako profesor!

Literaturu přednášel tak poutavě, že jsem se osmělil a přinesl mu několik svých literárních pokusů ke zhodnocení. Neodmítl, ba naopak, sedli jsme do jedné z hospůdek, kterých kolem budovy školy pro dospělé bylo několik a u pivka mi ukázal nedostatky mého tvůrčího snažení. A nezapomněl povzbudit, to v žádném případě. Tehdy jsem netušil, že jen o pár let později budu číst první jeho knihu – „Sbohem Dicku“ (Západočeské nakladatelství Plzeň 1977).

Věnování do své prvotiny mi napsal o dva roky později, kdy vydal další, dnes již kultovní knihu „Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii“.

Další naše setkávání se odehrávala v osmdesátých letech už v Plzni, kam jsem se přestěhoval z dosahu povrchových dolů Sokolovska. Čas od času přijel do střediska západočeských spisovatelů, kde jsme se my, čekatelé na vydání své první knihy, mohli potkat s těmi, jejichž příběhy už voněly tiskařskou černí. Zdeněk byl stejný jako v dobách mých studií – pozorný posluchač i poutavý vypravěč a když vzal do ruky kytaru, tak i dobrý muzikant a zpěvák.

Naposledy se Šmídovo literární dílo protnulo s mým osudem před deseti lety, kdy jsem – snad už definitivně – zakotvil v Loučimi, vesničce zmiňované v úvodu. Při zakládání webových stránek jsem sháněl všechny dostupné zmínky o historii včetně pověstí a tak jsem se zákonitě dostal i k pověstem z Chodska.

V roce 2007 jsme zkoušeli pozvat Zdeňka Šmída na oslavu 650 let založení obce, dopis se zřejmě někam zatoulal a tak nezbývalo sledovat svého bývalého profesora už jen prostřednictvím dalších nových knížek, které se na pultech knihkupectví objevovaly rok co rok.

Jeho prsty se po klávesnici už nikdy nerozeběhnou, Zdeněk zemřel 9. dubna na Seychelských ostrovech ve věku nedožitých 74. narozenin (byl o deset let a dva dny starší než já). Tam nahoře, kam jistotně zamířil, nejspíš žádnou knížku nenapíše. I když… kdo ví? Bude tam v dobré spisovatelské společnosti a víme my, jak to tam funguje?

Autor: Zdeněk Huspek

19.4.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Miloš Zeman v Domažlicích
20

Hejtman Bernard: Prezidenta přijmu, ale servilní nebudu

Dymytry a Komunál v Mrákově
8

FOTO: Kapely Dymytry a Komunál zahrály v Mrákově

Neznámý zloděj vyloupil garáž a z auta ukradl baterii

Domažlice – Trestných činů krádež a poškození cizí věci se dopustil neznámý pachatel během uplynulých dvou týdnů v Domažlicích.

Naši prvňáci ze ZŠ Všeruby

Domažlicko - Ve středu 18. října najdete v Domažlickém deníku prvňáky ze ZŠ Všeruby. Nezapomeňte si koupit noviny.

Před 80 lety zemřel spisovatel Jan František Hruška

Pec pod Čerchovem – Před 80 lety zemřel spisovatel Prof. Phil. Dr. Jan František Hruška, rodák z Peci pod Čerchovem Zemřel 17. října 1937 ve svém bytě v Plzni na následky mozkové mrtvice, která ho postihla předešlého dne.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení