Tato kapela byla založená v dubnu roku 1997 kapelníkem Miroslavem Palečkem ze Starého Klíčova. Po ročním účinkování se v kapele obměnili zpěváci a začali zpívat Dušan Fictum ze Staňkova a Jitka Strejcová ze Kdyně.

V roce 1999 se Hájenka zúčastnila poprvé oblastního kola Polka Festu v Hořovicích a soutěže Polka Fest v Chamu v SRN.


Začátkem roku 2000 se zapojila dosoutěže O soudek Gambrinusu v Plzeňském rozhlasu a na jaře téhož roku začal hrát v kapele i známý muzikant Karel Fictum, dlouholetý kapelník taneční hudby Regent, který se stal zároveň uměleckým vedoucím kapely Hájenka. Právě Karel Fictum začal upravovat pro Hájenku nejen dechovku, ale i taneční skladby.

V červnu téhož roku zvítězila Hájenka v oblastním kole Polka Festu v Chodové Plané a postoupila do finále v Českých Budějovicích, kde obsadila druhé místo.


V tomto roce ještě stačila natočit své první CD s názvem Blízko hu Domažlic a v listopadu téhož roku byla poprvé vysílána v České televizi.
O rok později začala Hájenka spolupracovat s Josefem Zímou a měla s ním několik estrádních koncertů.
Na jaře roku 2002 natočila druhé CD – Pozdrav z Chodska.


„Od roku 2002 se zúčastňujeme celostátních festivalů, jako jsou například Kubešova Soběslav, Vačkářův Zbiroh, Švihovské léto, festival Ády Kubaty ve Stážkovicích a mnoho dalších,“ říká kapelník Miroslav Paleček.

V roce 2005 začala Hájenka postupně připravovat písničky na nové nahrávky a o rok později se zúčastnila i Zlaté Křídlovky v Hodoníně.
„Z této soutěže prvotřídních, až poloprofesionálních moravských kapel jsme si přivezli hodně cenných zkušeností a muzikantských námětů,“ dodává Paleček.


V roce 2007 oslavila Hájenka desáté výročí a pustila se do velkého projektu, natočení čtyř nových CD.
Na podzim roku 2010 převzal post první trumpety mladý, ale talentovaný Vojta Michálek z Klatov. V tomto roce začala kapela s přípravami na 15. výročí účinkování a na vydání dalšího nového CD.

"Aby se vše stihlo do začátku oslav v roce 2012, začali jsme spolu s Karlem Fictumem opět připravovat výběr starých, ale krásných chodských písniček,“ dodává kapelník s tím, že na dechovkových festivalech hrají sice rádi, ale nejlépe se kapela cítí na vesnických tancovačkách, kde si může zahrát jak dechovku, country, rock i taneční muziku, takže si u ní najde každý to své.