Příběh bitvy, která slibuje velkolepou podívanou, je sice fiktivní, leč podložený historií. Inspirací se se stala skutečná událost – neúspěšné obléhání Horšovského Týna husitskými vojsky v roce 1422.

„Nejprve povíme divákům něco o husitské době a o tom, jak Jan Žižka táhl na Stříbro a dál až sem k nám. Samotná scéna pak začíná tím, jak se husitští vojáci vracejí do svého tábořiště na Sv. Anně," popisuje vedoucí Samotářů z Horšovského Týna Pavel Svojanovský s tím, že zbytek už je překvapení.

On sám se v sobotním představení chopí role horšovskotýnského purkrabího Zdeňka z Dršťky, člena rodu Ronšperků, a povede svou družinu proti husitským vojskům.

Bitvy by se mělo zúčastnit kolem patnácti skupin historického šermu a další jednotlivci.

Na bojišti by se mohlo ocitnout mezi osmdesátkou a stovkou bojovníků. Z našeho regionu se kromě Samotářů zapojí i Práčata z Týna nebo Kargen ze Staňkova.

„Vždy jsme jezdili za svými kolegy na bitvu u Tábora. Kamarádi s ní pak skončili, tak jsme se v roce 2013 rozhodli, že ji uděláme u nás a oni mohou přijet naopak k nám," vysvětluje Svojanovský.

Jako nejvhodnější místo si Samotáři zvolili Svatou Annu a během následujících dvou let zde o víkendech pracovali na úpravě okolí kostela – likvidovali náletové dřeviny a keře, sekali trávu, odstraňovali oplocení, které zde zbylo po stavební firmě.

Kromě samotné bitvy na návštěvníky čeká po celou sobotu i bohatý doprovodný program – trh s dobovým zbožím, středověká hudba, sokolník, fakír, irské tance, ohnivá šou a další.

Program:

14.00 – Středověká hudba Elthin, historický šerm, irské tance Inis, lukostřelecký turnaj, koutek s tvořivými činnostmi pro děti
17.00 – Bitva aneb „Doba husitská 1422"
18.00 – Sokolník, fakír Al Dahar, vyhlášení výsledků lukostřeleckého turnaje
20.00 – Vystoupení skupiny Metanoon
22.00 – Fireshow Samotáři a hosté

Po celý den zajištěno občerstvení, trh s dobovým zbožím, prohlídky kostela a Trauttmansdorffské hrobky.
Vstupné: 80 Kč dospělí, 40 Kč dítě, 200 Kč rodinné.