Pleš je zaniklou osadou a podle regionálního historika Zdeňka Procházky bývala nejlidnatější ze zaniklých vsí v českém pohraničí v rámci domažlického okresu. Roku 1684 byla na nejvyšším místě obce založena kaple, jež se přestavbami změnila na kostelík sv. Jana Křtitele. Ten však časem zpustl a jeho funkci převzala dřevěná kaple, později na jejím místě vyrostl pseudogotický kostel Panny Marie.

V roce 1930 stálo v Pleši 105 usedlostí a obývalo je 719 obyvatel. Oba kostely vzaly za své po roce 1945, stejně tak časem prakticky celá ves.

Díky německým rodákům se podařilo po roce 1989 nejen upravit hřbitov, ale také zrestaurovat torzo svatojánského kostela. A právě tam se v sobotu 21. června od 21 hodin uskuteční tradiční mše.

„Bude to tradičně česko-německá mše svatá při svíčkách. Mši přijede sloužit biskup plzeňský Mons. František Radkovský," říká vedoucí bělského infocentra Marcela Bartoníčková.

O hudební doprovod mše se postarají žáci bělské pobočky Základní umělecké školy Horšovský Týn pod vedením Petra Kreysy, dále pěvecký sbor Města Bělá nad Radbuzou, na varhany zahraje Pavel Samek.

„Pro účastníky Svatojánské noci na Pleši připravilo Město Bělá od budovy městského úřadu autobusová doprava. Odjezd na Pleš je stanoven na 20. hodinu, doplnila Bartoníčková s tím, že zpáteční jízdné přijde na 20 Kč.

SVATOJÁNSKÁ NOC NA PLEŠI. Také vloni sloužil mši v místech, kde kdysi sál kostela sv. Jana Křtitele, plzeňský biskup Mons. František Radkovský.