VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jižním Plzeňsku nedávno objevili historickou oponu Josefa Amerlinga

Domažlicko, Plzeňsko /FOTO/ - Týnský rodák a známý domažlický malíř ji vytvořil r. 1925 pro Příchovické.

16.2.2015
SDÍLEJ:

OPONA MALOVANÁ JOSEFEM AMERLINGEM a nalezená v Příchovicích. Foto: Karel Amerling

Obrovská vzácnost byla po dlouhých letech opět vynesena na denní světlo. Jedná se o oponu, která byla nalezena v rámci příprav 105. výročí založení spolku divadelních ochotníků v Příchovicích na jižním Plzeňsku. Na jejich činnost po téměř 50 letech navázal Ochotnický spolek Buřina, založený z popudu Ludvíka a Markéty Pouzových. Členové spolku pak v rámci příprav oslav narazili na starou oponu, kvůli níž pozvali na oslavy výročí Karla Amerlinga z Domažlic.

„Jedná se o oponu z roku 1925 a znalec opon, theatrolog pan Valenta uvedl, že by mohlo jít o dílo mého předka, Josefa Amerlinga z Horšovského Týna. To byl můj děda. Pozvání Příchovických na jejich oslavu si nesmírně vážím," říká Amerling.

Není tajemstvím, že malířem byl nejen jeho dědeček Josef, ale i pradědeček Ignác. Josef Amerling byl regionální malíř, narozený 10. srpna 1867 v Horšovském Týně, který zemřel 28. února 1945 v Domažlicích.

„Děda se sice narodil v Horšovském Týně, ale v podstatě celý život prožil v Domažlicích. Byl známý malíř, podobně jako jeho otec Ignác (27. 11. 1837–1. 9. 1912 – pozn. red.). Věnovali se zejména sakrálním malbám, restaurátorství a podobným věcem. Několik obrazů od praděda je v domažlickém muzeu, v arciděkanském kostele můžete zase nad novým skleněným oltářem vidět nástropní malbu od mého děda. Mimo jiné prováděl i rekonstrukci maleb na domažlické radnici. Byl i aktivním členem divadelního spolku Havlíček," podotýká K. Amerling.

A jak se vlastně podařilo oponu – dílo Josefa Amerlinga nalézt? „Počátkem ledna jsme snesli z půdy hostince U Vovsů divadelní kulisy, které tam byly uskladněny od roku 1958. Kromě nich tam byla nalezena i pět metrů dlouhá a tři metry široká malovaná opona. Zjistil jsem, že tyto kulisy včetně opony byly pořízeny v roce 1925. Hasiči tehdy uspořádali mezi svými členy sbírku, od těch majetnějších si vzal sbor dokonce půjčky, které byly později spláceny výnosy z představení," říká příchovický principál Pouza.

Zajímalo nás, jaký je to pocit vidět historickou oponu namalovanou svým předkem.

„Byl to úžasný a moc příjemný pocit. Překvapilo mne, v jakém stavu opona po těch letech je, i to, že v Příchovicích kdysi mívali tři divadelní spolky," říká Karel Amerling a dodává: „V řadách mých předků byli malíři, ale mně to nebylo dáno do vínku. Ve škole mi při kreslení učitel Hach říkal: ´Nikomu ani raději neříkej, že jsi Amerling."

Autor: Milena Cibulková

16.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Domažlická dudácká muzika vystoupila ve Vatikánu.

Domažličtí muzikanti vystoupili ve Vatikánu

Radar. Ilustrační foto.

V Nové Vsi umístí radary

BMW bude v Karlovarském kraji stavět polygon za čtyři miliardy

Karlovarský kraj – První vývojový areál společnosti BMW Group ve východní Evropě pro testování autonomních vozidel vznikne v Karlovarském kraji. Areál, který představuje investici ve výši tříciferných hodnot v milionech eur, neoficiálně se hovoří v přepočtu až o čtyřech miliardách korun, nabídne několik stovek nových pracovních míst.

Prostitutky zmizí nadobro i z Valchy

Domažlice – Poslední místo v katastru Domažlic, na kterém bylo vyhláškou tolerováno nabízení a poskytování sexuálních služeb, padlo.

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Odpověď na otázku, zda se může vyplatit pojištění dítěte, dávají podle finančního poradce společnosti Partners Václava Valáška příklady z praxe. Dětské pojištění dává smysl především za podmínky pojištění vážných zdravotních komplikací, jako jsou trvalé následky úrazu nebo diagnóza závažného onemocnění.

Porvali se na večírku

Holýšov – Hned několikrát museli vyjíždět záchranáři a policisté do kulturního domu v Holýšově během noci z pátka 8. prosince na sobotu 9. prosince.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT