Jak se ukázalo, ani ten největší optimista nepředpokládal, že akce Poznej Chodsko zblízka, již uspořádal Plzeňský kraj, přiláká o svátečním dnu tolik návštěvníků, a to nejen z našeho regionu.

„Dozvěděli jsme se o tom z krajského zpravodaje, hlavně nás zajímaly koláče, ale i to ostatní," prozradila Jana Pospíšilová, která přijela s rodinou ze Železné Rudy.

A právě chodská pochoutka provoněla celý Chodský hrad, příchozí mohli sledovat, jak je ženy z bořické pekárny zdobí, a navzdory nebezpečí pálení žáhy ochutnat horký koláč právě vytažený z trouby.

Pozornost poutal i workshop, tedy ukázky lidových řemesel, která si návštěvníci mohli i vyzkoušet. Kolovečský Martin Volf tak co chvíli vstával od hrnčířského kruhu, aby zájemcům umožnil okusit ze svého krásného, leč trochu mazlavého řemesla.

Postřekovské švadleny Marie Langová a Anna Burešová dávaly nahlédnout do výroby chodských krojů, lidé si mohli vyzkoušet vázání chodského šátku.

„Přišla jsem se podívat a moc se mi tady líbí. Děvčata z Postřekova znám a domluvily jsme se, že je ještě něco naučím," prozradila jejich kolegyně, 85letá Alžběta Vondrašová z Mrákova.

O kousek dál, u Anny Krocové z Domažlic, pak příchozí sledovali, jak vzniká podmalba na skle. Pozornost poutala i drátenice Dana Soukupová z Ostromeče, která zručně vytvářela z drátu kytičky, které si děti odnášely na památku.

Návštěvníci si mohli vyzkoušet u Anny Bergerové z Plzně zdobení vajec voskem či oplétání drátkem, hned vedle u Evy Medlenové a Martiny Klímové zdobení perníčků .

„Prezentace je úžasná, nejvíce mne zaujalo vyšívání krojů, to jsou umělecká díla. Abych se přiznala, strávila jsem hodně času i v expozici muzea," sdělila nám spisovatelka Marie Rivai. Stejně jako ona si bezplatnou prohlídku muzea, včetně výstupu na věž hradu, nenechali ujít mnozí.

„Zdobil jsem perníček, líbilo se mi všechno," chválil akci školák Ondra Pomothy.

Od 10 do 15 hodin přišlo do hradu kolem 700 lidí, konečný součet byl 803. „Je to větší návštěvnost než o Chodských slavnostech, kdy přijde za den kolem tří set lidí," konstatoval ředitel muzea Josef Nejdl.

Jak ředitel muzea zhodnotil akci

Rozhlédněte se kolem dokola z věže Chodského hradu ZDE