„Z mého pohledu se uplynulý rok souboru vydařil, neboť jsme s Mráčkem byli loni v únoru v Praze na Pošumavském věnečku, pak v Hrádku u Rokycan, kde se koná na přehlídka dětských souborů. V červnu Mráček vystupoval ve Strakonicích, kde se konal devátý ročník festivalu mladých dudáků Strakonický dudáček," popisuje některá vystoupení mimo okres Johánková.

Pro děti z Mráčku je za jejich snahu odměnou nejen potlesk.

„Roky už nás sponzoruje Zemědělské obchodní družstvo Mrákov. Loni jsme si udělali pětidenní soustředění u Orlické přehrady v Kožlí. Tam jsme se připravovali na Mrákovskou hyjtu a Chodské slavnosti, kdy jsme v sobotu měli kromě domácí Hyjty vlastní dětský pořad v Domažlicích a byli jsme o slavnostech pozváni k účinkování i na nedělní odpoledne," probírá se aktivitami Mráčku jeho hlavní vedoucí.

V září vyjeli z Mrákova do Brna muzikanti doprovodné kapely Mráčku. Nejmladší mrákovská dudácká muzika Dráteníci se zúčastnila soutěžní přehlídky dětských lidových muzik, kde poměřila své síly hlavně s moravskými ´cimbálovkami´.

„V Brně vybojovali Dráteníci v čele s kapelníkem Danem Dřímalem krásné druhé místo," pochvaluje si Johánková úspěch šestice muzikantů, kteří doprovázejí soubor Mráček.

„To že je Dan kapelník, je nám všem ku prospěchu. Umí hrát na klarinet i na dudy, navíc umí dobře muzikantům vše vysvětlit. Já dokážu rozpoznat, kdy není něco v pořádku, ale při vysvětlování je přece jen lepší Dan," směje se Johánková.

Zajímalo nás, kolik dětí v současnosti dochází do Mráčku. „Počet se už několik let pohybuje mezi 45 a 50, z nich je přibližně třetina kluků, zbytek jsou děvčata. Kluků bývá vždycky méně. Děti máme v Mráčku rozdělené na mladší a starší, je jich v obou skupinách přibližně stejně," konstatuje.

„Zkoušíme jednou týdně, v pondělí. Mladší děti docházejí na hodinovou zkoušku od páté hodiny odpolední, starší pak po nich," vysvětluje.

Mráček už ví, co ho čeká v tomto roce. „Během roku 2016 budeme mít přibližně stejný počet vystoupení jaký byl vloni, kdy jich bylo, tuším, patnáct. Letos nás pozval soubor Jánošíček, který loni v září pořádal soutěž dětských lidových muzik na Moravě, opět do Brna. V květnu se tam má konat folklorní festival. Tentokrát nepojedou jen Dráteníci, nýbrž celý dětský soubor," prozrazuje Johánková, která Mráček vede od roku 1989.

Jsou děti, které přicházejí do Mráčku nyní, v době vyspělé techniky – mobilních telefonů, MP3 a dalších vymožeností – jiné než ty, které začínaly v Mráčku před čtvrtstoletím?

„Myslím si, že jsou stejné. Přicházejí ti, kteří mají chuť zpívat a tancovat, často jsou to potomci či příbuzní těch, kteří Mráčkem prošli, i to má určitě vliv. Do Mráčku chodí moje tři vnoučata, za dva roky přijdou i synova dvojčata, až jim bude pět. Menší děti nebereme, dříve to nemá smysl," říká.

Vedení Mráčku bere jako součást svého života. „Chtěla bych moc poděkovat Haně a Jitce, že se mnou děti v Mráčku vedou, bez nich by se to nedalo zvládnout. Pak také kapelníkovi Dráteníků Danovi Dřímalovi. Rozhodně náš dík patří řediteli domažlické ZUŠ Jindřicha Jindřicha Josefu Kunešovi, který mi píše noty a pomáhá mi se vším, co potřebuji. A nakonec patří velký díky mrákovským zemědělcům, kteří sponzorují Mráček," zakončila Johánková.