Nikoli známý soudce, nýbrž mafián byl řečníkem závěrečného úterního odpoledne největšího a nejvyhlášenějšího masopustního veselí v našem regionu.

Barevný průvod tradičně procházel uličkami Postřekova od tělocvičny na fotbalové hřiště a nebylo možné si nevšimnout netradičních cedulí, jimž Postřekovští přejmenovali některá místa, a to ve prospěch zemřelého prezidenta Václava Havla.

Reagovali tím na celostátní dění, které následovalo po jeho skonu. V postřekovském průvodu nechyběl prezident Havel ani letos, stejně jako jeho nástupce Václav Klaus a z Ameriky – divte se – dorazil také letos Barack Obama! Maškara nosící Havlovu podobu však doznala jistých změn.

V čele průvodu nesla děvčata tradičně housličky opatřené černou stuhou, to proto, aby bylo jasné, že s muzikou je až do Velikonoc kvůli půstu ´šmitec´.

Kolem trasy průvodu stály špalíry lidí, jimž měli i letos Postřekovští co ukázat. Jak bývá dobrým zvykem, protancovali se přes celý Postřekov až na hřiště.

„Líbí se mi, že nechodí ve stejných maskách,“ uvedly dvě pravidelné návštěvnice.

„Letos jsme hledali talár a nakonec jsme se rozhodli, že je česká justice několik let v .., a tak jsme povolali italskou mafii, která udělá s Masopustem krátký proces. A jak jistě všichni víte, Postřekov a Itálie, to je prostě historie,“ předeslal před svým masopustním proslovem Vladimír Foist, čímž narážel na doby, kdy železnici v okolí budovali Italové a zlí jazykové tvrdí, že v některých rodácích z Postřekova od té doby koluje divoká italská krev.

„Vážené masopustní shromáždění, milé děti, vítaní hosté a truchlící pozůstalí. Zase se rok s rokem sešel a my jsme tu, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Je na čase vypořádat se s tím arcilotrem a leciánem Masopustem. Napáchal toho, až hrůza,“ zahájil řeč Foist.

Na paškál si letos vzal nejen místní vykuky a ´legrůty´, ale nit suchou nenechal ani na dalších výtečnících. A jak už to v Postřekově bývá, za všechna pochybení a nepravosti mohl právě Masopust.

„Kdekomu škodil, pral se, vymejšlel si drby a divčátkom pokoj nedal! A víte, co teký dělal? Po hospodach zelený kouře… koření rozdával, kořalky ředil a báby naváděl. šak mu to teky šechno spočítáme! ujišťoval na hřišti přítomné ´mafián´ Foist.

Na přetřes si vzal ve svém proslovu spoustu konkrétních prohřešků místních i přespolních.

„Věřte, nebo ne, letos už tu straším desátej rok, takže společně můžeme oslavit túze pěkný kulatý výročí. Za ty leta už se mi povedlo hodně lidí pěkně nasr… Někerejm sem snad drobet radosti udělal, ale celou dobu sem se snažil dostát svýmu slovu, kerý sem dal Kájovi ´Foglovi´, když mi předával pomyslnej talár masopustního soudce,“ neopomněl Foist vzpomenout na zakladatele tradice Vogeltanze.

„Potřekov, ten bude furt Potřekov, ale leckerý místa a instituce dostanou zbrusu nový názvy podle současnýho trendu. To nám šecko vysvětlil vůdce iniciativy Havlovo Chodsko. Tak se například můžeme těšit na Havlovo třídu – tak se bude menovat silnice vod Hadamů k hotelu. Trávníky se změní na Áleje Václava Havla, základní škola bude Škola Václava Havla, Špillarka se má menovat po novu Havelka,“ vyjímáme z Foistova vysvětlení nových místních názvů.

Postřekovský Masopust skončil na šibenici za všechno, co ve vsi za uplynulý rok způsobil.