Masopust je v nich specifický tím, že se poctivě střídají v tom, odkud maškary vycházejí a kde masopustní veselí končí. O pořadatelství se starají dobrovolní hasiči z obou obcí.

„Letos je začátek u nás v Nevolicích. Sejdeme se tuto sobotu, 6. února, hodinu po poledni u Cíbovny. Odtamtud se vydáme na cestu do Stráže," předesílá místostarosta a jednatel nevolických hasičů Václav Kůstka.

Letošní masopustní průvod bude v pořadí už 23., zajímavý byl ten v roce 2009, kdy se na masopust pečlivě připravovali v obou obcích, nacvičovali totiž písničky na Chodskou svatbu. Ta se vydařila, avšak opakování se nedočkala, neboť její aktérům bylo líto krásných chodských krojů. Z obavy o ně si nemohli užít na 100 % masopustní veselí.

Již nepočítaně let nesmí v průvodu chybět starosta Nevolic a kulturní referent hasičů Josef Velek, který jako farář ve svých masopustních kázáních rok co rok zmiňuje nejdůležitější události uplynulých dvanácti měsíců. Má také za úkol dát poslední pomazání Masopustovi, který pak končí v plamenech. Zdárně mu sekunduje strážský zastupitel a starosta hasičů Luděk Kuník. Zhruba dvoukilometrová trasa ze startu do cíle průvodu se maškarám vždy protáhne, neboť obcházejí jednotlivá stavení.

„V průvodu nám zahraje do kroku potřetí Horalka, když předtím nám 20 let vyhrávala Dupalka," podotýká Kůstka.

Skoncováním s Masopustem nic nekončí.

„Počítáme, že Masopusta pochováme ve Stráži v 16.30 hodin. Od 18 hodin nás čeká ve Stráži Na Rychtě zábava, při níž bude vyhrávat Tom Jonáš," zakončil jednatel SDH Nevolice.