Stalo se tak v sobotu v rámci tradičních masopustních oslav.

Masopustní průvod pořádali Strážští a Nevoličtí opět společně. Start a cíl průvodu se každý rok střídá. Letos maškary vycházely z Nevolic a poté, co obešly jednotlivá stavení, skončily na návsi ve Stráži. Mezi maskami letos byli vězni, vojáci, šmoulové, hrozny vína, princezny, sadař, medvěd, Čtyři z tanku a pes, Rumcajs, Dlouhý, Široký a Bystrozraký, ale i Angela Merkelová v člunu. Maškary provázela dechová kapela Horalka.

Ve Stráži pak nevolický starosta Josef Velek, vystrojený tradičně jako farář, za asistence strážského zastupitele Luďka Kuníka ve svém masopustním kázání vypověděl o všech hříších, kterých se občané dvou vsí v uplynulém roce dopustili.

„Musíte si je vyslechnout, protože ne každý dokáže k nám přijít a sám se vyzpovídat, aby ulehčil svému svědomí. Vaše hříchy na sebe bere Masopust. Jeho vysvobozením budou dvě deci benzínu a pár sirek," prohlásil Velek.

Ve svém výčtu zmínil spálené tričko při zabijačce, opilého štamgasta spícího ve dne před hospodou, spálené brambory, boj vesničana s moderní technikou metra v Praze, divoké nevolické holky, ale vychválil i statečný zásah strážských zastupitelů proti invazi morčat z Vavřinečku s tím, že jen díky jejich ráznému kroku proti nebezpečným hlodavcům obec přežila.

Po výčtu hříchů padlo za nebohého Masopusta několik slz (někteří truchlící se vrhali přímo na budoucího nebožtíka) a o chvíli později již zmíral v plamenech, zatímco kolem něj Strážští a Nevoličtí tančili v kruhu. Po Masopustově skonu čekalo maškary ještě masopustní veselí v hospodě Na Rychtě ve Stráži.