Květen patří v Horšovském Týně už tradičně divadlu. Na regionální přehlídku ochotnických divadel Divadelní máj sem každoročně přijíždějí ochotničtí herci z celého kraje a často i ze sousedního Karlovarského kraje.

Letošní přehlídku zahájí už tento pátek Divadelní soubor Žlutičan s hrou Sborovna. Podle Václava Kuneše, vedoucího Divadelního souboru při Městském kulturním zařízený Horšovský Týn, je Sborovna opravdu vydařený kus.

„Sborovna je autorská hra jejich vedoucího, se kterou dokonce žlutičtí ochotníci postoupili na národní přehlídku. Troufám si říct, že horšovskotýnská přehlídka je zárukou dobré zábavy. V neděli je na programu pohádka, se kterou přijedou kladrubští ochotníci, což je také velmi vyspělý soubor, a domažlický spolek je také velmi známý. Oni si hry sami píší, upravují, je to trochu jiné divadlo než ostatní,“ uvedl Kuneš.

Domácí soubor se představí na přehlídce jako poslední v pátek 29. května se svým nejnovějším kusem Manželství nadruhou aneb Barillonova svatba. „Je to svěží francouzská komedie dvou autorů – Georgese Feydeaua a Maurice Desvalliérese, kterou velmi vtipně přeložily Zuzana a Drahomíra Mošovy. Vybrali jsme si ji proto, že máme tento žánr velmi rádi,“ vysvětlil Kuneš a dodal: „Pokud je mi známo, jsme první ochotnický soubor, který tuto komedii nastudoval a hrál. Dostali v ní příležitost také dva nejmladší členové souboru, Kristýnka Mothejzíková a Filip Vrba.“

Divadelní máj je přehlídkou nesoutěžní. Bojovného ducha prokážou horšovskotýnští herci ale zanedlouho, první červnový víkend, na oblastním kole přehlídky ve Žluticích.

Koho uvidíme?


Pátek 15. května od 20.00
Sborovna
Divadelní soubor Žlutičan


Neděle 17. května od 16.00
O princezně, která ráčkovala
Kladrubská divadelní společnost


Pátek 22. května od 20.00
Růženka Šípková
Ochotný divadelnický spolek Karel Domažlice


Pátek 29. května od 20.00
Manželství nadruhou aneb Barillonova svatba
Divadelní soubor při MKZ Horšovský Týn