V místnostech Chodského hradu se usídlily panovnické koruny vlastněné císařem Karlem VI. Nechybí koruna Svaté říše římské, Svatováclavská, železná koruna vystavovaná v katedrálním pokladu v italské Monze.

Ačkoli jsou klenoty pouhými replikami, jsou přesné a dokonalé. „Repliky jsou skutečně naprosto dokonalé. Od originálu by je rozeznal jen odborník,“ sdělila své dojmy z výstavy ředitelka domažlické Galerie bratří Špillarů Slávka Štrbová.

Lucemburská výstava je dělená do několika sálů. Jednomu dominují modely z dílny Přemysla Krause, zobrazuje významné stavby vybudované v době lucemburské vlády – hrad Lauf, Točník, svatovítská katedrála či mostecké věže a nechybí samozřejmě Karlštejn. Další sál se věnuje literatuře, tiskopisům a replikám iluminovaných rukopisů, například z knihovny Václava IV. Návštěvníci mají navíc možnost si některé knihy prolistovat pomocí elektronických dotykových obrazovek. Výstavu doplňují sochy panovníků od akademického sochaře Igora Kitzbergera a panely zaměřené na dvorní stavitele Matyáše z Arrasu a Petra Parléře a jejich stavby.

O magickou expozici je velký zájem. Na vernisáž dorazilo na 150 lidí. „Jen je škoda, že zde výstava trvá tak krátce,“ dodala Slávka Štrbová.

A proč právě Lucemburkové? „Výstava má regionální dosah, jelikož Lucemburkové pobývali i na Chodsku. Například Jan Lucemburský pobyl na Chodském hradě nějaký čas v dobách upevňování pozice Chodů,“ řekl ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl k expozici, která jev muzeu k vidění do 22. listopadu.