„I přestože je špatné počasí, tady na Lomečku panuje dobrá nálada. Moc se těšíme na sympozium. Už v dubnu jsme rozšířili pláž, teď to chce jen lepší počasí, aby ji lidé mohli využívat,“ říká ´pán Lomečku´ Zdeněk Zrůst.

„Vloni tu při sympoziu vznikl nádherný koráb, který zaujme určitě děti. Letos se tu bude dělat socha na výstavu do Slovanského domu v Praze. Budou ji tvořit čeští účastníci sympozia Petr Shel a David Farel. Měla by to být Noemova archa a po půl roce v Praze by se měla vrátit zpět k nám. Předběžně jsme se domluvili, že dva dny předem, 28. července, začnou vše připravovat,“ říká Zrůst s tím, že sympozium potrvá do 10. srpna.

Kromě již zmíněné dvojice nebudou při sympoziu chybět jeho tradiční účastníci – profesor AVU Michael Rittstein, regionální umělec, sochař a prý všeuměl Tomáš Tichý a také Jan Kondrys. Z Itálie přijedou opět Isabela Corni a Umberto Righero a v Lomečku bude možné zase potkat i Francouze Vincenta Brodina.

Ani letos nebudou při sympoziu chybět tradiční večerní koncerty, které začínají ve 20.30 hodin.

„Vybrali jsme skvělé hudebníky. Rád bych upozornil na Pohádku se špatným koncem, ke které inspiroval Pavla Zajíčka zdejší pobyt. Už vyšla i knižně. Bude to zajímavé, neboť půjde o autorské čtení za doprovodu DG 307, “ prozrazuje.

Neobvyklou událost zažije Lomeček v pátek 5. srpna. Přijede Zdeněk Podhůrský a jeho kapela Underhill Band. Zdejší koncert hodlají nejen natáčet, ale posléze tu chtějí s některými zdejšími sochami také točit klip,“ říká Zrůst.

Zajímalo nás, jak se Podhůrský, který je nejen moderátor, ale i dabingový režisér, zpěvák, herec a fotograf, o Lomečku vůbec dozvěděl.

„Objevil ho díky známé tanečnici a herečce Anife Vyskočilové, která se sem k nám jezdí potápět,“ vysvětlil Deníku Zrůst.

Kultura 7. mezinárodního sochařského sympozia

30. července: DG 307 a MCH Band (poté F. Stárek: Cáry starejch filmů a P. Zajíček: Pohádka se špatným koncem)

31. července: Zdeněk Bína, Jan Urbanec a Roman Dragoun

5. srpna: Zdeněk Podhůrský a Underhill

6. srpna: Taborak Brothers a Petr Brant Contraband

Něco navíc: Promítání – Biograf na kolečkách