Bývalý stavař žije ve Stodě, vlastní obchod s minerály a zkaměnělinami v Plzni a na Domažlicku příležitostně přednáší o nerostech školám i široké věřejnosti.

Jak jste se k vašemu ne zcela obvyklému koníčku dostal?
Jako kluk jsem si o jarních a podzimních prázdninách hrával u řeky, kde jsem nacházel blýštivou slídu či pyrit. Když jsem vyrostl, začal jsem se zajímat o nerosty více, něco jsem si o nich přečetl a pak je začal chodit hledat.

Chodíte hledat kameny i dnes?
Ne, teď už se věnuji pouze svému obchodu, dovážím kameny z Brazílie, Ruska nebo Afriky. Dříve jsem chodíval hledat skryté ´poklady´ do Líní u Plzně, Kozákova, na Domažlicko, do dolů v Příbrami či Stříbře. Dnes spíše navštěvuji velké evropské burzy, například v Mnichově.

Jak se na vaši zálibu dívá vaše manželka?
Naučila se ji tolerovat a nyní mi i vypomáhá, i když měla ze začátku trochu starost, že to přeženu a že udělám z bytu muzeum.

Proč jste se rozhodl založit si vlastní obchod s minerály?
Na tu myšlenku jsme přišli společně s kamarády. Založili jsme si velkou prodejnu, později jsem se však rozhodl pro vlastní a menší obchod. Chtěl jsem mít víc kontaktu s lidmi, pomoci jim se o různých kamenech i něco dovědět.

Za jakým účelem vás lidé nejčastěji navštěvují?
V obchodě nabízím různé minerály či zkameněliny. České granáty, acháty, ametysty, citríny, růženíny, syrové i v podobě šperků nebo kyvadel. Lidé si je kupují převážně jako dekorace do bytu nebo na základě rady nějakého léčitele, který jim doporučil určitý, pro ně vhodný kámen. Navštěvují mě samozřejmě i sběratelé, kteří do svých sbírek shánějí například nerosty z lokalit, kde se v současnosti již nevyskytují, jako je třeba Příbram nebo Kutná Hora. A pokud se tam ještě nějaké nacházejí, jsou zoxidované a nejsou již moc zajímavé. V obchodě mám pro sběratele zvláštní poličku.

Jaké nerosty jste si nejvíce oblíbil vy sám?
Nejvíc si vážím vltavínů, achátů nebo surového zlata.

A co vás na sbírání nerostů vlastně nejvíce přitahuje?
Prostě mě láká jen ta čistá krása kamene. A nehromadím kameny jako nějaký majetek. Sbírám je jednodušše proto, že mi dělají radost.