"Jedná se o dvě desítky velkoformátových barevných fotografií, které zachycují přírodní krásy, rostlinnou říši, bílé pláže, překrásné duny a laguny ostrova Socotra patřícího Jemenu. Nechybějí ani záběry domorodého obyvatelstva či fotografie z jeho běžného života," shrnuje připravenou expozici její autor.

„Pevninský Jemen je sice v současnosti zmítán náboženskou a občanskou válkou, ale Socotra tím zatím nebyla nijak významněji zasažena. Hlavní město Hadibo připomíná spíše větší vesnici s prašnými ulicemi a atmosférou poklidného arabského středověku či současného života subsaharské Afriky. Kouzelné jsou rovněž zdejší rybářské osady," vzpomíná na nejsilnější dojmy ze své cesty Lešický.

„Ostrov je omýván vlnami Indického oceánu a Arabského moře a je domovem řady endemických rostlin, z nichž pověstný je především Dračí strom. Kromě toho zde rostou kávovníky, kadidlovníky, myrhovníky, lahvové stromy či okurkovníky," vypráví cestovatel.

„Sokotřané se živí zemědělstvím a rybolovem, kdy zejména plody moře předčí fantazii Středoevropana. Překrásné langusty, olihně, kalmaři, krevety či krabi jsou běžnou součástí jídelníčku. Nápadné je také obrovské množství koz, které se volně potulují po uličkách Hadiba i dalších vesnic."

Vypozoroval i další zajímavost: „Obyvatelstvo ostrova je směsicí afrických či arabských předků a už svojí fyziognomií se liší od pevninských Jemenců."

Výstava Lešického fotografií je přístupná ve vestibulu Městské knihovny Boženy Němcové v Domažlicích do 31. ledna.