Po krátké odmlce se opět vracíme s naším seriálem U vás na návštěvě. Tentokrát se podíváme do vísky Kvíčovice, která se nachází dva kilometry jihozápadně od města Holýšov.

Zastavili jsme se za starostou Rudolfem Wilhelmem, abychom zjistili, co v poslední době obec trápí nebo v čem se jí naopak daří.

Čím jste v posledních letech zvelebil život ve vaší obci?
Vybudovali jsme například pěkné dětské hřiště u mateřské školy, opravili jsme místní komunikace směrem ke hřišti, které byly ve špatném stavu, a ve dvou etapách jsme zrekonstruovali také kulturní dům, který získal novou střechu, fasádu i nová okna.

Jak velký kulturní dům je a k čemu ho využíváte?
Kulturní dům pojme kolem 350 lidí, pořádají se v něm především taneční zábavy a také v něm hraje a zkouší místní kapela Big Zero, která je v okolí poměrně úspěšná.

Jaké projekty naopak chystáte do budoucna?
Obec má už přes deset let obecní vodovod, dešťovou kanalizaci a je plynofikována. Letos bychom měli získat povolení na čistírnu odpadních vod, respektive čerpadlo, které bude hnát vodu do čistírny v Holýšově. Připravujeme novou obytnou zástavbu a také místní školka chátrá. Potřebovala by nová okna, střechu, zateplení, topení je v havarijním stavu. Chtěli bychom rozjet do několika etap celkovou rekonstrukci, v tom nám bohužel brání fakt, že školku máme pouze v nájmu.

Z jakého důvodu?
Školka byla kdysi majetkem obce, pak ji však získalo zemědělské družstvo, které nyní za školku bude chtít samozřejmě peníze. S družstvem budeme letos jednat, jelikož chceme tento historický majetek naší obce získat zpátky.

Co dalšího by ještě lidé v obci uvítali?
Kvíčovice by potřebovaly například nové chodníky, hlavně v centru vesnice. Ty jsou ale v plánu samozřejmě až po kanalizaci.

Co vás jako starostu ve vaší obci nejvíce trápí?
Starosti mi dělá to, že se lidé u nás téměř nepodílí na chodu obce. Ten tedy visí na několika málo lidech a já bych uvítal, kdyby se to změnilo. Na nejrůznější schůze skoro nikdo nechodí, lidé se ozvou většinou, pouze pokud mají nějaký osobní problém. I na zábavy chodí pořád ti samí lidé, přestože byla snaha akce přizpůsobit pro publikum různých generací.

Co vás naopak těší?
To, že je zde na druhou stranu klid, s místními lidmi nejsou téměř žádné problémy. Radost mám samozřejmě z každé úspěšně dokončené akce a také z toho, že se nyní rodí více dětí. Dokonce opět pořádáme vítání občánků, dříve se jen navštěvovaly jednotlivé domy.

Takže se zdejší populace rozrůstá?
Počet obyvatel před nějakou dobou klesl a nyní se drží zhruba na stejné úrovni. Střed obce nám bohužel vymírá. Je tu z nějakého podivného důvodu hodně vdov a velká část domů v centru byla prodána novým majitelům, kteří je využívají spíše rekreačně, k obci nemají vztah a některé chalupy tak chátrají. Doufáme, že přilákáme více mladých lidí novou zástavbou.

Jak to s ní teď vypadá?
Vykoupili jsme pozemky, dodělali přeložku vysokého napětí a v současnosti probíhá zasíťování parcel. Těch by mělo v nové obytné zástavbě „Na Vrchu“ vzniknout celkem osmnáct. V první fázi prodeje jich nabídneme pět. Několik žádostí už máme.

Proč je o bydlení v Kvíčovicích podle vás zájem?
Roli hraje samozřejmě i menší cena pozemků. Zájem je ale od lidí z Holýšova i okolí a myslím, že Kvíčovice mají prostě vhodnou polohu. Je tu klid a jsme jen kousek od Holýšova.

Jaké služby obec svým občanům nabízí?
Máme tu samozřejmě hospodu, kulturní dům, hřiště, dětské hřiště s tenisovým kurtem, truhlářství, autoopravnu, autodopravu, drobné elektromontážní práce nebo třeba poměrně úspěšnou cukrárnu. A samozřejmě obchod. Ten je ale trochu obtížné udržet, většina lidí si raději nakoupí ve velkém v Holýšově a místní obchod slouží spíše důchodcům.

Jak je to v Kvíčovicích se sportovci a dobrovolnými hasiči?
Sbor dobrovolných hasičů má na kraji obce hasičárnu a je vybaven vlastní stříkačkou. Obec hasičům zakoupila nákladní vozík na převoz techniky a oni nám na oplátku pravidelně pomáhají například při svozu železa či likvidování černých skládek.
Sport u nás zastupuje především SK Slovan Kvíčovice. Fotbalisté trénují na místním hřišti, kde mají také k dispozici klubovnu, která byla letos opravena. Nyní je Slovan Kvíčovice na prvním místě v tabulce, docela se mu daří a chceme proto, aby postoupil do vyšší třídy.