Nevšední podívaná čeká na návštěvníky Kozího bálu, který tradičně pořádají v babylonském hotelu Bohmann dobrovolní hasiči z České Kubice.

Snad každý se těší na okamžik, kdy do sálu za špalírem muzikantů vyhrávajících do kroku vstoupí se svými vodiči hlavní cena tomboly – živá koza. „Letos máme změnu. Lízu, jak ostatně nazýváme každou naši kozu, povedou Jana Blažková a Jitka Trinerová,“ dozvěděli jsme se novinku.

Kubičtí hasiči si přesně nepamatují, kdy pořádali Kozí bál poprvé.

„Je to hrozně moc let, vezměte si, že já na něj chodím od svých patnácti let, takže je to asi 28. až 30. bál. Důležité je, že dodržujeme tradici,“ poznamenala Jana Duffková, která jako členka sboru a povoláním prodavačka každoročně zajišťuje prodej vstupenek.

Hlavní aktérka pak do sálu vstoupila ze dvorku hotelu, kde ji na slavnostní promenádu připravoval Kamil Blažek, za zvuků kapely Vrchovanka ve 22.15 hodin.

Byla přivítána bouřlivým jásotem a potleskem přítomných. Lízu ale ani jedno, ani druhé nedokázalo vyvést z míry. Vykračovala si, jako by to byla kozí samozřejmost producírovat se po sále plném lidí. Dokonce pohrdla i chutným rohlíkem, který měl připravený Jiří Hartl, který Lízu pro všechny případy držel pěkně na řetízku, zatímco dovádivé hasičky-školačky doplňovaly koze slavnostní entrée.

„Manžel se Lízy ujal z vlastní píle, je jí necelý rok a přejeme ji každému, kdo přišel,“ řekla nám hasička Blažková ještě předtím, než kozu přebírali noví majitelé.

„Je to tak trochu šok, nemáme ji kam dát, budeme ji muset nechat vydražit,“ poznamenali výherci hlavní ceny Kozího bálu, Olga a Richard z Domažlic.

Po kozí promenádě byli přizváni na společné foto a pak už došlo na dražbu. „Dám pět set!“ ozvalo se od baru. „Dám taky pětistovku,“ přisadil si kamarád prvního z dražitelů. A protože další zájemci o Lízu nebyli, stala se za tisíc korun českých jejich společným majetkem. „Odvezeme ji k rodičům,“ dozvěděli jsme se od dvojice, která tajila jména.

Ostatní návštěvníci bálu nemuseli litovat, neboť i na ně čekala v tombole spousta cen, přesně jich bylo 387. Další třicítka se losovala o půlnoci, například whisky Tullamore, třílitrová ´šampáňa´, žehlička, rychlovarná konvice a mnohé další.

„Moc se nám líbilo a překvapilo nás, že jsme při vstupu dostaly každá karafiát,“ chválily při našem odchodu pořadatele ženy za milou pozornost. Byla premiérová a hasiči by ji chtěli zopakovat.