„Byl to nápad dnes již bývalého místostarosty Otty Pecha. Zkusili jsme to, protože si myslíme, že se od doby, kdy se Chodská Lhota osamostatnila, máme čím pochlubit," říká starosta obce František Jílek, který měl v prvopočátku strach, zda se vůbec dokáží prokousat všemi formuláři, které je nutné při přihlašování vyplnit.

Povedlo se a do Lhoty dorazila desetičlenná komise.
„Komise na nás měla čas dvě hodiny. Nejdříve na obecním úřadě zhlédli videoprojekci, která byla podle mého velmi dobře udělaná a pak jsem musel odpovědět na několik otázek typu, jaký tady ve vsi vedeme společenský život, co se povedlo a co ne, co chceme zlepšit a jestli máme do budoucna nějaký koncept rozvoje obce," řekl Jílek.

Lhotští nenechali nic náhodě a členy komise uctili koláči, které vlastnoručně upekly místní ženy. Sice v pocinovické pekárně, ale to nebylo podstatné.

Pak se komise odebrala na prohlídku obce. I na to měla pouhou hodinku.

„Ukázali jsme jim kapli, památníky a naši novou zeleň, vzali jsme je na farmu pana Černého, na kopec nad Chodskou Lhotu, kde se pokochali výhledem, a pak jsme dorazili do Lomečku v Německé Hoře, kde jsme je uctili mrákovskou klobásou," říká Milan Zajíc, který byl nejen průvodcem, ale také autorem videoprojekce.

„Vesnicí roku Plzeňského kraje se letos staly Kunratice u Rokycan. Snad na nás nějaké to ocenění také vyjde. Jsme totiž v neděli 1. srpna do Kunratic pozvaní s tím, že se dozvíme, jak jsme dopadli. Že jsme hned napoprvé neuspěli, nás vůbec nemrzí, bereme to jako rozkoukávací kolo. Vždyť jsme letos nevěděli ani o co jde. Něco jsme měli připravené, něco ne. Když budeme mít chuť, zkusíme to příště znovu," dodal s úsměvem Jílek.