Tentokrát naší pozornosti neunikli Kolofantí.

Název dostal kolovečský soubor podle toho, jak obyvatele Kolovče nazývají lidé z okolních obcí. Jak říká režisér Kolofantů Martin Volf už si na toto pojmenování tak zvykli, že jim přijde naprosto normální.

Soubor čili Marie Divišová, Anna Perglová, Ludvík Kaše, Václav Pergl, Pavel Souček, Eva Musilová, Pavel Kruml, Petr Behenský, Jana Peclová, jana bartáková, Pavel Bouda, Karek Kobr, Petr Hájek, Martin Kopecký, Antonín Pergl, Jana Součková, Martin Volf, Dita Kovářová a Karel Cozl působí pod městysem Koloveč a baví své diváky teprve rok. Ačkoliv má ochotničení v Kolovči velkou tradici, podle slov režiséra je velice složité mluvit o nějaké návaznosti.

„Odmlka, kdy zde žádný soubor nefungoval, je veliká. Musím však zdůraznit, že Kolovečtí si vždycky rádi zahráli při příležitosti lidové tradice přemílání bab na mladá devčata,“ říká Volf s tím, že popudem pro založení současného souboru nebo lépe řečeno jeho znovuobnovení byla výstavba nového sálu, s nímž dostal soubor kulturní zázemí na vysoké úrovni.

Kolofantí se hned zpočátku domluvili, že budou autorské divadlo a každý rok uvedou jednu hru ve ´světové´ premiéře. Vloni na podzim se představili se svou první, která měla název Křest.

„Výhodou autorského divadla je, že se hra píše přímo na míru konkrétním hercům. Zásadou je, aby byla přístupná co nejširšímu spektru diváků. Nám jsou nejbližší komedie, protože máme za to, že starostí mají lidé čím dál víc a chtějí se určitým způsobem uvolnit, pobavit a na chvilku zapomenout na realitu běžného dne,“ pokračuje Volf.

S vystupováním mimo domovskou scénu teprve začínají. „Není jednoduché najít volné termíny, aby všichni učinkující měli čas. Naposledy jsme hráli v Zahořanech, kde bylo naprosto skvělé publikum a díky organizátorům i výborné podmínky,“ vysvětluje Volf.


Na nazkoušení nové hry stačí Kolofantům pár měsíců. Scházejí se jednou týdně.

„Jak máme nazkoušeno, mohu demonstrovat na příkladu, kdy jsem po premiéře chválil za předvedený, téměř bezchybný výkon a jeden z herců konstatoval, že vzhledem k tomu, jak mají natrénováno, to ani jinak dopadnout nemohlo. A to je moje režisérské krédo, že pořád bude platit, že umění je především dokonale zvládnuté řemeslo,“ dodává Volf.

A z čeho má ´rejža´ Kolofantů největší obavu?

„Z toho, že někdo onemocní a budeme muset zklamat diváky odvoláním představení. Nicméně tomu předcházím tím, že herci nad šedesát let mi musí podepsat, že nezemřou, a ženy pod třicet, že neotěhotní. Mimochodem horečka u nás v souboru začíná až od 40,5 stupně,“ říká se smíchem Volf.
Za pár dní se Kolofantí pustí do studování nové hry, která se jmenuje Katka a bude z ní matka a jejíž premiéru uvedou počátkem října. I tentokrát se diváci mohou těšit na komedii, která bude malinko odvážnější, přesněji řečeno lechtivá.