„Všemu předcházela neuvěřitelná náhoda,“ vysvětlil Deníku přítomnost potomka šlechtického rodu, kterému patřilo tachovské panství, Pavel Voltr z infocentra. „Kolegyně četla časopis, v němž se dozvěděla, že kněžna Ida z rodu Windischgrätzů žije ve Vídni. Napsali jsme jí dopis, v němž jsme žádali o jekékoliv archivní materiály o jízdárně,“ popsal Voltr s tím, že kněžna v odpovědi odkázala na mluvčího rodu, knížete Antona Ludwiga, žijícího v německém Würtenbergu.

„Také jemu jsme poslali dopis s našimi materiály o Světcích a požádali jsme jej o archivní materiály. A ve čtvrtek ráno nám pan kníže volal, že odpoledne bude projíždět Tachovskem, jestli se může na hodinku zastavit,“ sdělil nám Voltr.

Kníže, člen šesté generace od knížete Alfréda I., který nechal jízdárnu ve Světcích postavit, skutečně přijel a více než tři čtvrtě hodiny věnoval prohlídce této památky. „O jízdárně prakticky nic nevěděl, byl uvnitř vlastně poprvé a byl jí příjemně překvapen. Prošel všechny prostory, včetně sklepů, zajímal se o současný stav, pokračující rekonstrukci, o budoucí využití,“ popsal pracovník infocentra.

Současná hlava rodu Windischgrätzů byla prý stavbou nadšená a děkovala za prohlídku. „Pan kníže působil velice vstřícně a vzdělaně. Litoval, že nemá více času, ale v létě by se rád do Tachova přijel podívat i s manželkou a dětmi na delší návštěvu,“ uvedl Voltr.

Jízdárna ve Světcích byla postavena ve druhé polovině devatenáctého století a po Vídni je druhou největší ve střední Evropě. Po druhé světové válce postupně chátrala, uvažovalo se i o její demolici. Město však rozhodlo, že stavbu zachrání a v roce 2000 začala její celková rekonstrukce. V současné době již částečně slouží veřejnosti, konají se zde různé koncerty a kulturní akce.

Windischgrätzové v Tachově nezanechali pouze jízdárnu, ale řadu dalších památek, třeba i zámek, kde dnes sídlí tachovská radnice.