Kdo měl někdy možnost potkat se s lékařem z Luženiček, Jakubem Machem, možná si pokládal otázku: Jak to ten člověk dělá, že je stále výborně naladěn?

„Bude to tím, že je rád mezi lidmi. Vždyť se podívejte, kolik si jich pozval. A má rád hudbu. S Bluesberry jezdí po celé republice, jeden kouká, jak to všechno může vedle lékařské praxe stihnout,“ vyslechli jsme na nedávném hudebním večeru, který se uskutečnil v lékařově stodole.

Doktor Mach, který v uplynulých letech dělal primáře na ženském a porodnickém oddělení Domažlické nemocnice, své hosty neobletoval v bílém plášti. Naopak. V tričku a kalhotách se ztratil mezi kolegy hudebníky i návštěvníky. Střídal klávesy a harmoniku a v přestávkách ještě nabízel chléb čerstvě vytažený z pece, který je jeho pýchou.

„Jakubovi jde, na co sáhne. Obdivuji ho. Nestačí mu práce a hudba, ještě se věnuje starým traktorům a džípům. Hlavně obdivuji, jak to všechno stíhá. Už mu není třicet. Ale moje jméno tam nedávejte, on by mi vynadal,“ smál se jeden z návštěvníků, mezi nimiž nechyběl ani současný primář domažlické gynekologie Ladislav Hamadej.

Doktoru Machovi čas odměřil více než šest desítek let na tomto světě. Nejenže na ně nevypadá, ale dokáže si ve svém věku život pěkně užívat.