Kromě slov díků a profesionálních úsměvů do cvakajících fotoaparátů nezapomněl připomenout, jak jej mrzí debaty o tom, zda mu vysoká ocenění, která v roce svých sedmdesátin sbírá, vůbec náležejí. „Že jsem zpíval Husákovi? Přece kdo se rozhodl, že tu bude žít, tak musel pracovat. Ať to byl škodovák, primář a já nevím kdo. Já jsem vyčníval svojí popularitou. A tím, že vyčnívám, tak někomu stojím v cestě,“ prohlásil Gott.

Vyznamenání z Plzně si prý váží. Stejně i medaile Za zásluhy, kterou dostal 28. října od prezidenta. „A považuji si i titulu národního umělce. Už to slovo národní znamená, že jsem zpíval všem,“ poznamenal Gott. A co vzkazuje těm, kteří jeho metály zpochybňují? „Možná, že jste to viděli v televizi, bylo to krátké,“ poznamenal Gott v narážce na svůj vztyčený prostředníček v jedné televizi.

Bouřlivou diskusi, kterou v Plzni vyvolala Gottova nominace na čestné občanství, připomněl při předání i primátor Pavel Rödl (ODS). „Možná jste jí zaskočen, překvapen, dopálen i znechucen. Ale kolik zapšklých vypínalo rádio, když jste zpíval? Kolik jich opouštělo svůj džob a kolik si jich s režimem nezadalo? Kolik lidí jen závidí váš úspěch? Hoď kamenem, kdo jsi bez viny,“ podotkl Rödl do mikrofonu.

Pak řekl, že v našem městě nakonec zvítězilo uznání nad malostí. „Alespoň dnes a v tuto chvíli,“ dodal Rödl. A připomněl, že pro titul nakonec zvedla ruku většina zastupitelů.

O udělení čestného občanství mnohonásobnému zlatému slavíkovi Plzeň uvažovala už před několika lety, jenže návrh neprošel. Tentokrát navrhovatelka, náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS), argumentovala hlavně Gottovou popularitou a tím, že jde o nejznámějšího plzeňského rodáka, který na své město ani po letech nezapomíná. Podotkla také, že by to mohlo západočeské metropoli pomoci při získání titulu Evropské hlavní město kultury 2015, o něž usiluje, a Gott je ambassadorem tohoto projektu. Primátor Gotta označil za legendu české populární hudby a řekl, že jeho přínos české kultuře je nesporný. Titul už v minulosti získal například Josef Skupa, Jiří Trnka, Jiří Suchý nebo Miroslav Horníček. Letos jej zřejmě ještě získá plzeňský biskup František Radkovský, o čemž budou zastupitelé rozhodovat příští čtvrtek.

Karel Gott v pondělí dostal ještě ocenění od hejtmanky Plzeňského kraje Milady Emmerové (ČSSD), která ve Dvoraně slávy ocenila tři lidi, kteří mají být ´vzorem a příkladem mladé generaci´. Kromě zpěváka dostal vyznamenání také jazykovědec a tvůrce Slovníků cizích slov Lumír Klimeš a plzeňská sportovkyně Anna Maurerová, jež v Plzni stála u zrodu ženské házené a moderní gymnastiky.