Neobvyklá církevní stavba se třemi výklenky začleněná na severozápad od zámku do jeho ohradní zdi se konečně dočkala znovuzrození.

Kaple, u níž se uvádí, že byla zřejmě zasvěcena Panně Marii, má tento neobvyklý vzhled, neboť byla přistavěna k západní straně starého hřbitova.

„Kaple je zakreslena již na mapě Stabilního katastru z roku 1838," píše se na webových stránkách, které mapují poškozené a zničené kostely, kaple a synagogy v České republice.

A právě tato stavba byla zařazena mezi památky, jejichž udržování a opravy se řídí zvláštními předpisy. Zajímalo nás, nakolik finančně náročná bude oprava kaple P. Marie.

„Město na její opravu nevydá žádné velké prostředky, bude nás to stát hlavně materiál, neboť ji provádějí naše technické služby. Tato oprava byla naplánována už asi tři roky a nějak se na ni nedostalo. Opravy by měly být hotové do pouti, kterou máme od 21. do 23. srpna," říká tajemník poběžovické radnice Vojtěch Kotlan a dodává, že všechny práce museli předem schválit památkáři.

„Památkáři chtějí stavbu zachovat tak, jak byla kdysi křivá. Osobně jsem říkal, že být zedník, takovou práci bych dělat nechtěl. Byl bych rád, aby za mnou byla vidět čistá rovina, ale bohužel," podotkl Kotlan.

Památkáři si při vydání souhlasu s opravou vymínili následující.

„Závazné stanovisko obsahuje celkem čtyři podmínky," předesílá Zdeněk Prajzent, vedoucí Odbor výstavby a životního prostředí Městského úřadu v Poběžovicích.

„Původně jsme žádali o závazné stanovisko bez horní nástavby, která tam původně byla. Prakticky to bylo proto, že jsme neměli k dispozici dobové fotografie, které ukazovaly původní stav stavby. Fotografie však sehnali památkáři, a proto první podmínka zněla, že bude obnovena nástavba," popisuje Prajzent.

Památkáři si také vymínili, že staré omítky, které na stavbě ´drží´, zůstanou zachovány.

„Nové omítky musely být provedeny jako vápenné, přičemž základní plocha bude hrubá, lizenové rámy a plochy nik, takové to orámování výklenků, bude naopak hladké štukové," vysvětluje.

Památkáři také Poběžovickým určili, jako barvou bude omítka kaple opatřena.

„Plocha bude opatřena středně šedým nátěrem, prvky pak budou bílé, takže kaple bude bílošedá," doplňuje Prajzent s tím, že kaplička bude zastřešena, konkrétně překryta taškami bobrovkami. Ty musejí být cihlově červené barvy v obyčejném provedení bez glazury.