Druhý díl našeho letního seriálu o dechových kapelách bude patřit stálici a nejdéle fungující dechové kapele na Domažlicku, Horalce. Jaké byly její začátky a jak se kapela postupně měnila a vyvíjela, jsme se zeptali jednoho z jejích zakládajících členů Václava Wiesnera.

Kdy vznikla Horalka a kdo jí založil?
Kapela vznikla v roce 1972 a založil jsem ji já spolu s bývalým vojenským muzikantem Karlem Bastianem. Ten dělal kapelníka asi rok, poté jsem vedl kapelu já a po pětatřiceti letech jsem předal řízení současnému kapelníkovi Josefu Kubalíkovi.

Kdo patřil mezi první členy?
Kapela původně hrála v osazení osmi lidí. Kromě mě a Karla Bastiana to byl Jakub Dufek, Ladislav Antony, Josef Hruška, Václav Pelnář, Jiří Šimek, kterého někdy střídal Jarda Zimmer a Jiří Petrželka.

Kolik členů má Horalka dnes?
V současné době je kapela dvanácti až třináctičlenná.

Kde všude kapela hrála a reprezentovala Domažlice?
To se nedá všechno vypsat, na to bychom potřebovali celé noviny. Horalka má za sebou kolem dvou tisíc vystoupení. Hráli jsme prakticky po celém okrese, ale i mimo něj. Nejde jmenovat všechny vesnice, ale hodně jsme hráli v Postřekově a Újezdě. V Chodově už pětatřicet let hrajeme na masopustech. Také ve Kdyni, Domažlicích, ale i na Tachovsku, v Tvrdonicích na Moravě, Třeboni, Mariánských Lázních a v dalších místech.

Kterého vystoupení si nejvíce ceníte?
Určitě toho, že jsme již čtyřikrát hráli v Soběslavi na Festivalu Ladislava Kubeše, desetkrát společně s dechovou hudbou Veselka v Pivovarské zahradě v Českých Budějovicích. Na tyto akce jsme pozváni i příští rok.

Jak je to se zahraničními zájezdy?
Hráli jsme asi pětkrát v Magdeburgu, Geře, Jeně, Angeru v Alpách, Dietsburgu, Regensburgu a v celé řadě menších obcí a městeček v Německu. Tři dny jsme vystupovali i ve Francii.

Jaký je váš žánr a kdo pro Horalku skládal?
Hrajeme skladby populárních autorů, jako jsou Karel Vacek, Jaromír Vejvoda, Poncar, Bláha, Ladislav Kubeš, Antonín Doška a další. Z místních skladatelů jsou to Josef Thums a Milan Hranai, který bohužel letos zemřel. Hodně skladeb pro nás píše i Jan Diviš, který s kapelou současně i hraje.


Na které bývalé členy nejde zapomenout?¨
Na tuto otázku je velmi těžké odpovědět. Za dobu čtyřiceti let se v kapele vystřídalo mnoho výborných muzikantů. Mnozí už dnes nežijí. Vzpomínáme na všechny, kdo s námi hráli, proto raději nebudu jmenovat nikoho, abych náhodou na nějaké jméno nezapomněl.

Kde se Horalka prezentovala nejčastěji?
Samozřejně na tanečních zábavách, koncertech, bálech, hasičských slavnostech a dalších mnoha různých akcích. Slyšet nás je možné i v plzeňském rozhlase.

Jaké je vaše publikum?
Na dechovku chodí většinou lidé, kteří ji mají rádi a rádi ji poslouchají. Takže většinou skvělé.

Vydali jste vlastní cédéčko?
Ano vydali jsme dvě, a to Tobě Šumavo a Sláva Chodsku.

Kdo dnes tvoří kapelu Horalka?
Jsou to Václav Dufek – první křídlovka, Michal Frček – druhá křídlovka, Marek Jahn – es klarinet, kapelník Josef Kubalík – b klarinet, Jan Čiviš – tenor, Jiří Jírovec – baryton, Václav Pelnář – trombon, Václav Wiesner – trubka, Václav Drudík – tuba a Jiří Jánský – bicí. Máme nové zpěvačky, Magdu Hruškovou, Barču Balounovou a zpěváka Josefa Dufka. V současné době připravujeme ještě jednoho trumpetistu, a to Tomáše Vítka.

Kde Horalku v nejbližší době uslyšíme hrát?
Již příští týden budeme v neděli 31. července koncertovat od patnácti do devatenácti hodin u sv. Anny na Tanaberku. V neděli odpoledne, 14. srpna, o Chodských slavnostech zahrajeme u brány a o týden později, 21. srpna, na poběžovické pouti.