„Babičko, ty už zase nevíš, cos mi říkala," s úsměvem vzpomíná paní Pavlíková na věty, které byly základem pro rozhodnutí pokusit se vydat knihu Pohádky z kraje pod Čerchovem vlastním nákladem.

„Další podporu jsem získala i u svých přátel, v lékárně na domažlickém náměstí a u obyvatelek penzionu v Baldovské ulici," zmiňuje autorka.

Pro každý ze čtrnácti pohádkových příběhů si zvolila konkrétní místo na Chodsku, kam děj zasadila. „Pak jsem nechala na svojí fantazii, jak se příběh vyvine. První pohádka tak například vypráví o skřítkovi z domažlické věže, další o drakovi z jeskyně na Salce, další se odehrává u postřekovských rybníků," uvedla Jana Peterková.

Své pohádky začala sepisovat už v roce 2011, trvalo jí to necelý rok. Pak následovaly technické přípravy na vydání knížky. Vydatnou pomocnicí jí kromě jiných byla Alena Poulová, která pohádky ilustrovala.

„Psaní je pro mě báječný relax, starosti jdou jinam a člověk přemýšlí o něčem příjemném, co ho povzbuzuje a nabíjí," popsala Jana Pavlíková.

Kniha vyšla těsně před Chodskými slavnostmi, k dostání je v Chodském knihkupectví na domažlickém náměstí, v informačních centrech v Domažlicích a Klenčí a na některých obecních úřadech (např. Díly a Postřekov).

Pro paní Pavlíkovou nešlo o prvotinu. Před pohádkami psala pro svoji vnučku básničky. Ty pak vydala v publikaci Babiččiny básničky pro kluky a holčičky.

„Mám připravenou i další knížku, která je o skřítcích v Českém lese. V její vydání prozatím nedoufám, vše je jen o penězích," říká závěrem autorka.