Juniorfest začínal skromně v roce 2008 v Horšovském Týně, postupně se přidala i festivalová města Plzeň a Dobřany a v letošním roce se poprvé zapojí i Přeštice a Domažlice.

„První ročník měl asi jen dvacet projekcí v Horšovském Týně. Letos se Juniorfest koná v pěti městech Plzeňského kraje a na pořadu je devět desítek projekcí i rozsáhlý doprovodný program, včetně soutěží pro školní týmy," popsala ředitelka festivalu Judita Soukupová.

Přestože Státní hrad a zámek v Horšovském Týně i nadále zůstává srdcem celého festivalu, i obyvatelé Domažlic si přijdou na své. Kromě filmových projekcí v kině Čakan od soboty do středy se mohou těšit i na dvě doprovodné akce. Sobotní Den s Českou televizí v MKS Domažlice mimo jiné umožní dětem setkat se s oblíbenými postavičkami z legendárních večerníčků, v neděli pak bude v kině probíhat setkání s režisérkou Marií Poledňákovou.

Podrobný program všech akcí najdete na http://www.juniorfest.cz/cs/program

Čeští herci a filmaři nebudou chybět

Kromě zajímavých filmů z Evropy a soutěží jsou každoročně největším lákadlem festivalu právě setkání s osobnostmi známými ze stříbrného plátna či televize. Hlavními hosty letošního ročníku jsou zmíněná režisérka Marie Poledňáková a herec a režisér Filip Renč, kteří převezmou festivalové ocenění Zlatá Rafička.

Nezůstane ale samozřejmě jen u nich. Na setkání s Renčem ani Poledňákovou nebudou chybět další hosté jejich kamarádi a kolegové. Těšit se můžeme třeba na herce z filmu S tebou mě baví svět, na Marka Vašuta, Pavla Kříže, Vlastimila Harapese nebo Janu Šulcovou. A nepochybujeme, že festivalový tým má ještě nějaké skryté eso v rukávu.

Dorazit letos mohl i Dustin Hoffman

Letošní ročník Juniorfestu mohl mít ještě jednoho velmi zajímavého hosta, jednání ale bohužel nevyšla. Při letošním festivalu totiž budou diváci moci zhlédnout i nový film Životní šance s Dustinem Hoffmanem, a tak si organizátoři Juniorfestu troufli slavného amerického herce oslovit, zda by na festival nepřiletěl.

„Spolupráce byla skvělá, neměl žádné zvláštní nároky, ani finanční, problémem bylo jen to, že žádal speciální letadlo, které ho k nám dopraví. A to je bohužel nad naše možnosti," vysvětlil programový ředitel festivalu Michal Šašek. „Ale rozhodně bylo zajímavé, jak rychlé, vstřícné a slušné jednání jsme s jeho manažerem měli. Neodbyl nás jednou větou. Máme už takovou zkušenost, že známí herci, i ti světoví, se často chovají slušněji než některé menší hvězdy," podotkl.

Vrátí se detektivové i Pevnost Týn

Už pošesté se v horšovskotýnském zámku během festivalu bude konat soutěž Pevnost Týn, která patří mezi nejoblíbenější dětské doprovodné akce. „I tentokrát přijedou týmy žáků z pěti různých základních škol a do jejich čela se postaví kapitáni mladí herci, které známe z televizních obrazovek," sdělil kastelán zámku Jan Rosendorfský. Vítězný tým získá poukaz na zajímavou cestu do zahraničí.

Na zámku bude rovněž probíhat detektivní pátrání. Celé tři dny budou mezi sebou soutěžit tři týmy žáků ze tří základních škol. Cílem hry Detektivem na zkoušku je co nejlépe a především nejrychleji vypátrat pachatele trestného činu. Mladí detektivové si při tom vyzkoušejí skutečnou policejní práci. Seznámí se s kriminalistickými postupy, naučí se snímat otisky, sbírat stopy v terénu, zkusí vyslýchat svědky a v závěru hry identifikovat pachatele.

V Zámeckém parku v Horšovském Týně se děti také mohou těšit na nedělní setkání se strašidly a jinými nadpřirozenými bytostmi.

„Pro své festivalové hosty, porotu a organizační tým Juniorfestu jsme navíc letos připravili Cestu do neznáma výlet parničkou z Dobřan do Švihova, který si, doufám, všichni užijí," zakončil Šašek.

Hlavní hosté letošního Juniorfestu:

Marie Poledňáková

Úspěšná česká režisérka, která si k většině svých filmů napsala i scénář, se narodila v roce 1941 ve Strakonicích. Vystudovala Akademii múzických umění v Praze, od roku 1961 až do roku 1983 pracovala v Československé televizi nejprve jako asistentka režie, poté jako scenáristka a režisérka. Od roku 1983 pracovala šest let jako režisérka Filmového studia Barrandov.

Je režisérkou rodinných komedií jako například Jak dostat tatínka do polepšovny, Jak vytrhnout velrybě stoličku, Dva lidi v ZOO. Jejím nejslavnějším snímkem je film S tebou mě baví svět, který diváci zvolili Komedií století a zároveň nejlepším dětským filmem století. V novém tisíciletí pak Marie Poledňáková natočila filmy Jak se krotí krokodýli, Líbáš jako Bůh a Líbáš jako ďábel.

Setkání s Poledňákovou:  neděle 8. 11. v 16:30, Zámek H. Týn, 8. 11. v 20:00, kino Domažlice

Filip Renč

Již od svých pěti let se objevoval jako herec v dětských filmech Družina černého pera, Nechci nic slyšet, Julek, Levé křídlo, v dospělosti se objevil např. v malých rolích ve filmech Jana Svěráka Kolja, Vratné lahve a Tmavomodrý svět nebo v pohádce Nesmrtelná teta.

Vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU a ještě jako student 3. ročníku natočil v roce 1991 svůj slavný debut Requiem pro panenku. Dále natočil šest celovečerních filmů, na jejichž scénářích často spolupracuje se Zdeňkem Zelenkou (Requiem pro panenku, Válka barev, Rebelové, Hlídač č. 47). Pro televizi natočil dokument Polojasno, trojdílný film Vetřelci a lovci a třináctidílný seriál Sanitka 2. Nyní připravuje životopisný film o herečce Lídě Baarové. Věnoval se i režii reklamních spotů, videoklipů a divadelních muzikálů.

Setkání s Renčem středa 11. 11. v 18:30, zámek H. Týn (Pozor, změna! Setkání se nekoná 10.11, jak bylo plánováno)