S jeho sbormistryní Marií Hanáčíkovou jsme mluvili o výběru šatů pro jednotlivá vystoupení, výběru repertoáru i přípravách na první samostatný koncert v rámci Chodských slavností.
Proč se váš sbor jmenuje právě Canzonetta?
Tenhle název vymyslel před dvanácti lety Kamil Jindřich (nynější ředitel MKS – pozn. ). Canzonetta znamená písnička a dobře vystihuje ducha našeho sboru. Teď je nás dvaadvacet a jsme skvělá parta ženských, které se rády vidí. Zrovna nedávno jedna kolegyně porodila a hned po týdnu přišla i s tříkilovým miminkem na zkoušku.
Co bylo impulzem k založení sboru před dvanácti lety?
Po ukončení činnosti Domažlického dívčího sboru, který fungoval pod zdejším domem dětí a mládeže pod vedením sbormistra Františka Kumpery, se nás část děvčat domluvila, že bychom rády ve zpívání pokračovaly.
Kde hledáte inspiraci pro svůj repertoár?
Vychází to z nás. Zpíváme to, co máme rády. Běžně vystupujeme na církevních a folklórních akcích i koncertech, kde se očekává odlehčenější hudba. Náš sbor je specifický tím, že zpívá muziku od baroka, přes lidové písničky, folk až po úpravy moderních skladeb, jako je Yesterday od Beatles nebo písničky Jaroslava Ježka.
Jak je přizpůsobujete pro sborové zpívání?
Máme velké štěstí na naši spolupracovnici – klavíristku a korepetitorku Jiřinu Eretovou. Zná naše hlasy od doby, kdy jsme zpívaly ve sboru u pana Kumpery. Skladby upraví podle poloh našich hlasů. Teď máme takhle rozdělanou Abbu. Cokoliv si vymyslíme, není problém. Stačí sehnat noty a ona nám je upraví pro náš čtyřhlas.
V neděli 17. července vystupujete na svém letním koncertu v atriu Chodského hradu v Domažlicích. Proč jste si vybraly zrovna toto prostředí?
Tento prostor je sám o sobě velmi výjimečný, a protože začínáme v devět hodin večer, velice působivé je i osvětlení těchto prostor i věže hradu.
Na jaké skladby se mohou posluchači těšit?
Když máme možnost samy si určit, co budeme zpívat, jsme zvyklé nakombinovat program tak, aby v něm zaznělo ode všeho něco. V průřezu klasickou muzikou zazní Smetana, Dvořák, pak známá píseň Pie Jesus, následovat bude blok lidových písní z Chodska i Moravy a pak modernější věci – Halelujah od Cohena, Proměny od Čechomoru či Řekni, kde ty kytky jsou. Dvěma písněmi bychom chtěly vzpomenout Františka Kumperu.
Jak dlouho trvá zpracování prvotní myšlenky na nastudování nových písní až po jejich premiérové uvedení na pódiu?
Rok se u nás dá rozdělit na dvě etapy. První začíná v září, kdy pilujeme vánoční program. Koncerty vyvrcholí na Tři krále a pak už se chystáme na letní sezonu.
Co aktuálně nacvičujete teď?
Od počátku března připravujeme vlastní pořad pro Chodské slavnosti. Na nich jsme zpívaly pravidelně, ale svůj program budeme mít úplně poprvé a toho si hodně považujeme.
Na co se tedy mohou diváci těšit?
Jsem pyšná, že máme téma, které v téhle sborové podobě takřka nikdo nezpracovává, a to je písňová tvorba Jindřicha Jindřicha, jehož 135. výročí narození si letos připomínáme. Psal náročné, těžké věci pro Čerchovan i další pěvecké sbory. Byl výtečný muzikant, tvořil na slova Hálka, Vrchlického, Krásnohorské, což dnes nikdo nezpívá. Bude to komorní pořad formou rozhovoru , který budou moderovat Viktor Viktora a Josef Nejdl. Koncepci pořadu vymyslel Jan Holoubek, vedoucí klenečského sboru Haltravan. My máme připraveno patnáct písní a s námi budou vystupovat ještě dva sólisté. Dvě ukázky zařadíme i do bilančního koncertu teď v neděli.
Canzonetta zpívá dvanáct let. Který z koncertů ve vás zanechal nejsilnější stopu?
Nejprestižnější určitě bylo loňské předvánoční vystoupení v Rudolfinu. Který muzikant má tu čest na tomto místě vystoupit? Byl to úžasný pocit stát na tamním jevišti. Zajímavý byl i koncert v bruselské katedrále. Při příležitosti tohoto koncertu jsme měly díky pozvání poslance Jiřího Maštálky možnost prohlédnout si Evropský parlament.
Jak je to v čistě ženském pěveckém sboru s kostýmy? Dokážete se při jejich přípravě shodnout?
Máme několik variant oblečení, které používáme. Pro každou příležitost je trochu jiné. Při folklorních vystoupeních vystupujeme v chodských krojích, při nedělním koncertu oblékneme klasické modré šaty, máme i bílé kalhoty, k nimž přidáváme trika ve třech barvách.
Ke společnému vystoupení nás pozval Kabát revival a protože jsme pro každou výzvu, tak jsme souhlasily. Vzápětí jsme řešily, co si na tento koncert oblékneme.
Trvá konečný výběr ve skupině více než dvaceti dam dlouho?
Chvilku se dohadujeme, argumentujeme a z toho vzejde domluva na střih i druh materiálu. Tady musíme dbát na to, aby byl co nejvíce nemačkavý, aby šaty po cestě autem na vystoupení byly bez problémů použitelné. Nemáme problém vybrat barvu či materiál, ale dlouho diskutujeme o střihu. Vždy ale kompromis najdeme.
Jak je to s financováním vašeho sboru?
Jsme samostatný subjekt, nepatříme pod žádného zřizovatele, což nám přináší velkou svobodu. Z honorářů pokryjeme náklady na benzín. Na šaty doplácíme ze svého. Zpívání bereme jako koníček, který není až tak finančně náročný. Jednou za čas si ze svého pořídíme šaty nebo triko, to není problém.