VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsem nadšený sběratel a obdivovatel grafického umění

Domažlice -Exlibris Jiřímu Pavlíkovi učarovalo. Ve své sbírce má dva a půl tisíce děl od padesáti autorů.

25.3.2011
SDÍLEJ:

Jiří Pavlík z Domažlic se může pochlubit unikátní sbírkou exlibrisFoto: Foto: Karel Frait

Známý domažlický projektant a stavitel Jiří Pavlík se téměř třicet let věnuje sběratelství specifické formy uměleckého projevu nejznámějších českých i světových malířů a grafiků. Pečlivě uloženo má přes 2 500 děl od padesáti autorů. Některé jemu nejmilejší pak visí na stěnách útulného bytu. Požádal jsem ho o setkání a o společné nahlédnutí do tajemství exlibris.

Jak charakterizovat umělecká díla exlibris a k jakému účelu se používala?
Slovo exlibris pochází z latiny a znamená „ z knih“ nebo „pro knihu“. Původně bylo knižní značkou určující vlastníka knihy. Jedná se o drobnou grafiku, která většinou obsahuje výtvarný motiv, název exlibris, dále jméno či monogram objednavatele a dříve i erby. Exlibris se vlepovalo do knih, aby připomínalo jejich majitele. Zpočátku je používali především příslušníci šlechtických rodů, obyvatelé klášterů a vůbec majetné vrstvy. V Čechách se první tištěná exlibris objevila v polovině 16. století. Moderní české exlibris začíná rokem 1868, kdy pro sběratele rytíře Vojtěcha Lannu vytvořil exlibris významný český malíř Josef Mánes. Postupně exlibris měnilo svůj charakter a ze značky vlastníka knihy se stalo toto drobné grafické dílo objektem sběratelů. První spolek sběratelů byl založen již v roce 1890 v Londýně. Velký zájem pak vzniká i v Čechách kolem roku 1897. Malíři a grafici je používají i pro svoji prezentaci, stává se koníčkem, velkou zálibou.

Opravdu historický vhled. A jak jste se vy dostal ke sběratelství, jaký impuls vás k tomu přivedl?
Zajímavě, dá se říci osudově. Malá vzpomínka: V Praze na Národní třídě pořádala v roce 1983 známá malířka a grafička Ludmila Jiřincová velkou výstavu své umělecké práce. S manželkou jsme ji navštívili. Tam mne upoutal obraz „Trhanovský hřbitov“. Sbíral jsem v té době známky a protože Ludmila Jiřincová byla i autorkou některých známek, rozhodl jsem se, že by bylo vhodné zhodnotit svoji sbírku jejím podpisem. Zároveň jsem chtěl získat i nějaké informace o jejím vztahu k Chodsku. Ještě na výstavě jsem si zjistil její adresu a navštívil ji. Neohlášeného mne nepřijala, ale vyhodila mne. Objednán, ustrojen a se třemi růžemi jsem ji pak v pravý čas navštívil. Otevřela mi příjemná dáma s velkým „D“ a pozvala mne dál. Ukázala mi svoji práci, podepsala známky a popovídali jsme si o jejím domku v Peci pod Čerchovem. Ona mne první poučila o sbírání exlibris a vysvětlila, co to je, a jakou to má uměleckou hodnotu. Vysvětlila mne, jaké jsou techniky při tvorbě grafiky, jako jsou litografie, lept, dřevořez a další. Také pro mne připravila moje první exlibris s motivem dívky. Navštěvoval jsem ji poté často až do její smrti v roce 1994. To ona mne vedla labyrintem sběratelské činnosti. Jsem hrdý na to, že mám kompletní sbírku jejích exlibris, což je 480 kusů. Díky jí se ze mne stal nadšený sběratel a obdivovatel grafického umění.

Jaké byly Vaše další sběratelské kroky?
Na první průzkum jsem jel na sjezd sběratelů tuším v roce 1983 do Olomouce. Spolek sběratelů byl u nás založen v roce 1918. Na sjezdu jsem se začal rozhlížet, opatrně a pomalu komunikovat. Vyměnil jsem prvních padesát exlibris. Zvolil jsem motiv „dívky“, který provázel i celé umělecké dílo Ludmily Jiřincové. Začal jsem navazovat osobní i písemné kontakty se sběrateli v Evropě i za mořem. Mimochodem české exlibris má ve světě dobrý zvuk. Jezdil jsem na aukce, konference, zahraniční i naše výstavy. Účastnil se světového kongresu sběratelů ve Výmaru v bývalé NDR, prostou směnou nebo při aukcích rozšiřoval svoji sbírku.

Jmenujte, prosím, alespoň některé malíře a grafiky, z jejichž prací jste čerpal nebo se s nimi i osobně setkal?
Začnu nejznámějšími legendami českého malířství a grafiky: Josefem Mánesem, A. Muchou, Maxem Švabinským, Mikolášem Alšem, prof. Sklenářem, Trnkou, Zrzavým, Janečkem, Jiřincovou. Od všech těchto autorů a mnoha dalších vlastním exlibris. Z našeho regionu jsem se zajímal o exlibris J.Paroubka, Michla, Kuneše, Váchala, bratrů Špillarů. Ze současných autorů, které mnohé znám osobně, jsou to například Olga Vychodilová, Jiří Brázda, J. Pileček, J. Bouda, Liesler, K. VIach, J. Čapková a další. V Domažlicích se mimo mne sběratelství exlibris věnovala i paní Jiřina Paroubková, která byla i největší sběratelkou v regionu. Svoji sbírku věnovala Národnímu muzeu v Praze.

Čím je pro ás sběratelství exlibris, co vám dává?
Je pro mne předně velkou zálibou, koníčkem. Naučil jsem se rozeznávat různé grafické techniky, rozpoznat práce jednotlivých umělců a vnímat krásu nejen očima, ale i srdcem. Navázal jsem velkou řadu pěkných vztahů, poznal známé osobnosti, procestoval Evropu. Jsem tomu všemu rád.

Autor: Karel Frait

Místo události:
25.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technik25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti Technik/Technička kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: PRACOVNÍ NÁPLŇ:, *práce s technickou dokumentací, *mezioperační a výstupní kontrola, *řešení nápravných a preventivních opatření, *blokace neshodných výrobků, *metrologie a provádění měření, *účast při řešení interních reklamací, *účast při řešení zákaznických a dodavatelských reklamací, , PROFIL UCHAZEČE:, *technické know-how, popř. vzdělání technického směru, *praxi v oboru kvality (ideálně strojírenství), *komunikativní znalost NJ popř. AJ výhodou, *samostatný a aktivní přístup k plnění úkolů, *pečlivost, *znalost práce na PC, , NABÍZÍME:, *Samostatnou pozici, *Zajímavé mzdové ohodnocení, *Bonusy na základě ohodnocení výkonu, *Další zaměstnanecké výhody, , V případě Vašeho zájmu zašlete prosím Vaše CV v české a německé/anglické verzi., , Těšíme se na Vás!. Pracoviště: 3d-lasertec s.r.o. - pracoviště domažlice, Cihlářská, č.p. 548, 344 01 Domažlice 1. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník,15 000 Kč

Strojírenští kovodělníci Strojírenský dělník kovodělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hatec cz s.r.o. [951], 344 01 Domažlice 1. Informace: Martina Šťastná, +420 379 420 144,724 310 808.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka18 000 Kč

Sekretáři (všeobecní) Administrativní pracovník/pracovnice do skladu DO. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pozice vhodná i pro šikovnou absloventku či absolventa!, , PRACOVNÍ NÁPLŇ:, Zadávání příjemek, výdejek, dodacích listů do PC (evidence hutního materiálu a zakázek), Evidence skladových přesunů, Práce s firemním SW (zaškolíme), Vyřizování administrativní agendy skladu (např. skenování, zakládání dokladů, doplňování docházky a pod.), Komunikace s ostatními odděleními (telefon, e-mail), , PROFIL UCHAZEČE:, Uživatelská znalost práce na PC (MS office), Komunikativní znalost NJ výhodou, Částečná orientace v ocelových materiálech výhodou, ostatní zaškolíme, Trestní a morální bezúhonnost, , NABÍZÍME:, ZAUČENÍ!!!, Přátelský kolektiv, Odpovídající mzdové ohodnocení, prac. doba 6:00 - 14:30 a další týden 9:30 - 18:00, Dotované stravování, , Pokud Vás pozice zaujala a splňujete požadavky, zašlete prosím Váš strukturovaný životopis v odpovědi na tento inzerát., TĚŠÍME SE NA VÁS!. Pracoviště: Stauner palet s.r.o. - provozovna domažlice-lasertec, Cihlářská, č.p. 548, 344 01 Domažlice 1. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce18 000 Kč

Prodavači smíšeného zboží prodavač/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Požadavky: znalost NJ výhodou, praxe výhodou, loajalita, spolehlivost. Zaměstnavatel může požadovat doložení výpisu z Rejstříku trestů. Práce na pokladně + ve skladu + doplňování zboží., Provozní doba prodejny: 9.00-20.00 hod, PO-NE., Nabízíme: měsíční prémie, příjemné pracovní prostředí, příspěvky na dopravu., Nutný telefonický kontakt.. Pracoviště: Velta free shop s.r.o. - folmava, 345 32 Česká Kubice. Informace: Peter Novotný, +420 725 594 996.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

REKONSTRUKCE KABIN pro hráče na fotbalovém hřišti v Zahořanech začne v nejbližších dnech 
a potrvá do dubna.
5

Fotbalisté se dočkají lepšího zázemí

Karel Vavřínek při setkání se studenty
6

Tři příběhy. Únor '48 měnil osudy lidí

Město pořídí hasičům novou cisternu

Kdyně – Stávající cisterna najde své nové útočiště nejspíš ve Vejprnicích.

Malá cena Chodska v plavání

Domažlice - Se ziskem 17 medailí a mnoho osobních rekordů se mohou pochlubit plavci nově vzniklého oddílu PK Rejnoci Domažlice, z.s., kteří se představili v sobotu 17. února na domácí Malé ceně Chodska. 

Mrazivý týden začne v neděli

Plzeňský kraj – Také v Plzeňském kraji může být až dvacet stupňů pod nulou.

OBRAZEM: První prodloužená roztančila kulturák v Holýšově

Holýšov - První prodlouženou mají za sebou absolventi taneční a společenské výchovy v Holýšově, kde každý pátek v kulturním domě probíhá jedna z lekcí. Místní kulturní dům se tak pravidelně mění v taneční parket. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT