Na triku má 400 reportáží, zhruba 30 knih, několik scénářů, mezi nimiž je například i seriál Expositura. Řeč je o známém publicistovi, který se nebál jít s kůží na trh, Josefu Klímovi. V sobotu 15. září přijel do kdyňského kina, kde odpovídal publiku na všetečné dotazy.

Nicméně Josef Klíma nabídl spoustu témat. „Mám rád, když je beseda pokaždé jiná, je to jisté překvapení i pro mě, o čem budu vyprávět,“ řekl na úvod. První dotaz však padl tradičně na téma Kajínka. Poté se hovory stočily k nebezpečí, které můžou reportáže přinést. „Často se objevily výhružky. V jednom případě, na kterém jsme po roce 2000 spolupracovali s Jankem Kroupou, jsem měl vlastního bodyguarda. Bydlel u nás doma, ráno šel zkontrolovat auto, nastartoval a čekal, jestli vyletí do povětří, či nikoli,“ vyprávěl Klíma s humorem.

Nakousl i tématiku cestování. Pět měsíců jen s batohem brouzdal asijskými státy, což přineslo mnoho zážitků. „Ve Varanásí v Indii jsme na břehu Gangy sledovali jejich pohřební rituály. Tělo hoří zhruba 8 hodin a rodina, aby sehnala dostatek dřeva na tenhle způsob pohřbu, se zadluží klidně i na několik generací. Ohořelé zbytky těl plavou v Ganze, slétávají se na ně ptáci a do té špíny denně přichází neskutečné množství lidí, aby zde provedli rituál, ranní hygienu. Ptal jsem se jednoho Inda, jestli jim nevadí, jak je řeka špinavá. Odpověděl, že Ganga je jejich matka, ta přece špinavá není a zda já svoji matku považuji za špinavou. Inu moje matka je Berounka, ta čistá je. Takže jsem se do Gangy odmítl ponořit,“ zasmál se a povyprávěl i o návštěvě a pobytu buddhistického kláštera v Thajsku či opiových vesnicích na hranicích Barmy a Laosu.

Pásmo vyprávění zajímavě zpestřil vlastní hudební tvorbou. Zahrál písničku Půl a Bohemia. Nakonec se s publikem rozloučil povídáním o kuriózním případu z vesnice v Pošumaví – babička zde mumifikovala vlastního partnera. Nakonec se Josef Klíma usmál se slovy: „Tady to Pošumaví, to je nádherný kraj.“