Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jan Sladký Kozina byl důvod pro slavnost

Hrádek /FOTOGALERIE, přidána VIDEA/ – Na Hrádku vzpomněli letošní 320. výročí Kozinovy popravy a pokřtili knihu o vůdci Chodů.

10.8.2015
SDÍLEJ:

STAROSTA ÚJEZDA VÁCLAV KALČÍK (vpravo) předal po křtu kolegům z chodských obcí a také Václavu Hrbáčkovi (vlevo) knihu. Uprostřed zprava Jan Bozděch – Klenčí a František Jílek – Chodská Lhota.Foto: Deník/Milena Cibulková

Mračna se v sobotu před třetí odpolední hnala ke Hrádku, kde se scházeli lidé na vzpomínkovou slavnost a křest knihy o J. S. Kozinovi. Po chvíli nevýrazného deštíku, který zapříčinil malé zpoždění, mohl program začít.

„Vítám vás pod sochou Jana Sladkého Koziny, kde si připomínáme 320. výročí jeho popravy. Při zahájení bych chtěl přivítat chodského praporečníka Václava Příbka z Draženova s čestnou stráží," pronesl v úvodu starosta Újezda Václav Kalčík.

Po jeho slovech už za zvuku dudácké muziky nastoupili pod pódium praporečníci a sklidili velký potlesk přítomných, kteří na Hrádek vážili v dusném letním odpoledni cestu, přičemž ti poslední už přicházeli s deštníky.

Vzápětí vyzval k příchodu na pódium pozvané Kalčík přítomné zástupce historických chodských obcí, a to starosty Jana Bozděcha z Klenčí, Františka Jílka z Chodské Lhoty a za Postřekov místostarostu Petra Anderleho.

Ze vzpomínkové slavnosti na Hrádku.„Za Draženov tu máme v čestné stráži starostu Štěpána Sladkého. Štěpáne, na chvilku je opusť a přijď sem mezi nás. Nesmím zapomenout na královské město Domažlice a ing. Miroslava Macha i na majitele Chodské chalupy Václava Hrbáčka. Jsme rádi, že se objektu ujal, i za to, jak prostředí pod pomníkem Jana Sladkého Koziny vypadá. Sami vidíte, jak to zde zvelebil," prohlásil Kalčík, který mezi lidmi marně hledal další pozvané starosty chodských vsí.

Posléze došlo na křest knihy autora Miloše Novotného (na malém snímku vlevo) Říkalo se mu Kozina.

„Celou dobu, co jsem knihu připravoval, mi dělala radost, Škoda, že už to skončilo. Teď je na řada na ní, aby ji dělala vám. Pokud by jenom trošku pomohla povýšit slávu Chodska, byl bych moc šťastný," prohlásil Novotný bezprostředně před křtinami díla.

Šenkýř poté přinesl všem shromážděným na pódium zlatavý mok, jímž byl slavnostní křest proveden. „Aby si kniha získala srdce čtenářů, připijme si společně," vyzval kolegy starosta Újezda.

Autor: Milena Cibulková

Místo události:
10.8.2015
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Mladík řídil bez řidičáku

Ilustrační foto.

Opilec tankoval ve Vránově bez placení

Planý poplach v domažlické pobočce České spořitelny

Domažlice – V úterý odpoledne zasahovali domažličtí hasiči v budově České spořitelny v ulici Msgre B. Staška.

VÍME PRVNÍ

Opět žhář. V Poběžovicích hořelo další auto

Poběžovice – Ve středu ráno mezi 5.15 a 5.40 hod. neznámý pachatel úmyslně zapálil dodávku Fiat Ducato na volně přístupném prostoru v Poběžovicích nedaleko místní školy. Podle informací Deníku se na místě našel hadr se zbytky zápalné látky. Vůz má patřit romskému majiteli.

Bělští si v Kolkovně užili jubilejní Country večer

Bělá nad Radbuzou – Posezení při country muzice je v Bělé poměrně častý způsob zábavy.

Před 90 lety zemřel lékař Josef Thomayer

Trhanov – Právě dnes, ve středu 18. října si připomínáme 90. výročí úmrtí lékaře, spisovatele a vysokoškolského pedagoga, trhanovského rodáka MUDr. Josefa Thomayera.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení